Zmiany w zabarwieniu moczu u psów i kotów

Zmiany w zabarwieniu moczu u psów i kotów – problem nie tylko dla nefrologa

Czy istnieje możliwość wcześniejszego wykrywania raka nabłonka przejściowego dróg moczowych? Na co powinno się zwrócić uwagę?

Rak z nabłonka przejściowego pęcherza moczowego i/lub cewki moczowej występuje najczęściej u zwierząt powyżej 8.-9. roku życia. Właściciel przede wszystkim powinien zwracać uwagę na pewne objawy kliniczne, które mogą sugerować proces nowotworzenia w pęcherzu moczowym, tj.: utrudnione, bolesne oddawanie moczu, parcie na mocz, krwiomocz, częste oddawanie moczu w niewielkich porcjach. Istnieje również możliwość wykonania testu, w którym wykrywa się antygen nowotworowy w moczu psów z podejrzeniem raka z nabłonka przejściowego pęcherza moczowego (v-BTA test). Jest to oczywiście jedynie badanie przesiewowe, które informuje nas o potrzebie wykonania bardziej dokładnej diagnostyki w kierunku nowotworów pęcherza moczowego u psów, tj. badania USG pęcherza moczowego czy endoskopii pęcherza moczowego.

Na czym powinno polegać modyfikowanie dotychczasowego leczenia w przypadku ciągłego występowania drobnoustrojów w moczu? Wspomina Pan o dalszych badaniach specjalistycznych, jakich?

Jeżeli mimo uzyskania w badaniu mikrobiologicznym moczu odpowiedzi, z jakimi drobnoustrojami mamy do czynienia i jakich powinniśmy użyć antybiotyków (wykonanie posiewu moczu łącznie z antybiogramem), dotychczasowe leczenie nie przynosi skutków, należałoby zastanowić się, czy u danego pacjenta nie występują inne choroby narządowe lub systemowe, które mogą wpływać na wyniki prowadzonej przez nas terapii, np.: wady anatomiczne budowy układu moczowo-płciowego (u samic głównie zwężenia pochwy), kamica cewki moczowej i pęcherza moczowego, choroby endokrynologiczne, np. cukrzyca, choroba Cushinga, niedoczynność tarczycy; choroby odkleszczowe, np. babeszjoza. W tych przypadkach należałoby poszerzyć diagnostykę o odpowiednie badania specjalistyczne: w przypadku podejrzenia wad anatomicznych układu moczowo-płciowego: badanie ginekologiczne, badania obrazowe (RTG, USG) przy ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy