Zastosowanie leków przeciwarytmicznych klasy I wg Vaughana Williamsa u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zastosowanie leków przeciwarytmicznych klasy I wg Vaughana Williamsa u psów

Lidokaina

Lidokaina używana jest do eliminowania ostrych, zagrażających życiu zaburzeń rytmu pochodzenia komorowego. Posiada znikomy wpływ na przewodzenie w obrębie przedsionków, nie znajduje więc zastosowania w terapii większości tachyarytmii nadkomorowych. Wyjątkiem jest tachykardia przedsionkowa na tle zespołu Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW), do której predysponowane są retrievery. Lidokaina, spowalniając przewodzenie oraz wydłużając okres refrakcji dróg dodatkowych, może powodować przerwanie częstoskurczu w tym mechanizmie (3). Problemem jednak w tym wypadku jest wycofanie doustnych analogów lidokainy – meksyletyny oraz flekainidu – używanych do kontynuacji terapii w warunkach pozaszpitalnych. Dowiedziono również skuteczności lidokainy w przywracaniu rytmu zatokowego w przypadkach migotania przedsionków indukowanego zwiększonym napięciem wagalnym (4).

Lidokaina dostępna jest jedynie w postaci roztworu do podań dożylnych, gdyż po podaniu doustnym jedynie jedna trzecia aktywnej postaci leku osiąga krążenie ogólne. To ogranicza jej zastosowanie wyłącznie do leczenia szpitalnego, najczęściej w okresie okołozabiegowym. Podawana dożylnie jest jednak doskonałym lekiem, charakteryzującym się szybkim początkiem działania, krótkim okresem półtrwania u psów oraz wysoką efektywnością. Po podaniu dożylnym w postaci bolusa działanie rozpoczyna się po ok. 2 min i trwa ok. 10-20 min.

Jeśli podawana jest w formie wlewu dożylnego, stężenie terapeutyczne leku osiągane jest po ok. 1-2 godz. Dlatego najczęściej terapię rozpoczyna się dożylnym podaniem dawki nasycającej (bolus), a kontynuuje, podając lek we wlewie dożylnym (8, 9). Możliwe jest podawanie domięśniowe, u psów co 1,5 godz., ale wykorzystywane jest jedynie u pacjentów, u których niemożliwe jest podanie dożylne (9). Dawkowanie u psów: dożylnie w postaci bolusa w dawce 2 mg/kg m.c., z możliwością kontynuacji jako wlew ciągły w dawce 25-80 μg/kg/min. m.c. (u kotów stosuje się dwukrotnie niższe dawki). Należy ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2630 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.