Zastosowanie laseropunktury u zwierząt w okresie pooperacyjnym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zastosowanie laseropunktury u zwierząt w okresie pooperacyjnym

W okresie pooperacyjnym czasami dochodzi do komplikacji powodowanych albo przez pierwotne infekcje ran, albo przez zakażenia szpitalne. Nierzadko są one przyczyną niepowodzenia zabiegu chirurgicznego czy pogorszenia wyjściowego stanu pacjenta. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań pooperacyjnych, warto przeprowadzić zabiegi z zakresu laseroterapii.

Dlaczego akupunktura laserowa?

Laseropunktura jest wysoce skutecznym połączeniem dwóch metod terapeutycznych – niskoenergetycznej laseroterapii i akupunktury – tj. techniką polegającą na aplikowaniu wiązki laserowej w biologicznie aktywny, wybrany na ciele punkt, charakteryzujący się specyficznymi właściwościami fizjologicznymi. Biostymulacyjne promieniowanie laserowe wykorzystuje się przede wszystkim ze względu na efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny, przyspieszający gojenie ran i poprawiający przewodnictwo nerwowe. Skuteczność naświetlań promieniami lasera w przyspieszeniu gojenia ran po raz pierwszy opisano w pracy Mestera z 1969 roku.

Mester zapoczątkował tzw. tryb leczenia lokalnego (11). Według tego autora dzięki zastosowaniu akupunktury i laseropunktury uruchamiane są mechanizmy regulacyjne nie tylko w rejonie bezpośrednio sąsiadującym z raną, ale oddziałujące na cały układ immunologiczny, którego sprawność została upośledzona wskutek naruszenia ciągłości tkanek. W terminologii tradycyjnej medycyny chińskiej powyższe postępowanie określa się mianem przywrócenia „prawidłowego obiegu Qi”, zaburzonego w wyniku urazu i naruszenia integralności tkanek. W języku medycyny zachodniej możemy powiedzieć: przywrócenie funkcji regulacyjnych układu wegetatywnego, które – przez długo utrzymujący się stan bólowy, stan zapalny, miejscowe niedokrwienie lub nawet skurcz mięśni – uległy zakłóceniu.

Pokrywa się to ze spostrzeżeniami Bergsmanna i Edera (3), że wszystkie funkcje organizmu – od napadu kaszlu po proces gojenia ran – pozostają pod kontrolą układów: wegetatywnego, nerwowego i hormonal...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy