Zastosowanie kąpieli leczniczych z użyciem szamponu zawierającego 3-proc. chlorheksydynę w różnych chorobach skóry - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zastosowanie kąpieli leczniczych z użyciem szamponu zawierającego 3-proc. chlorheksydynę w różnych chorobach skóry

Jaki szampon wybrać?

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnorodnych szamponów. Zarówno lekarze weterynarii, jak i technicy weterynarii oraz personel pomocniczy mogą mieć problem z doborem odpowiedniego szamponu do danego problemu dermatologicznego. Dlatego w przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w dermatologii. Szampony lecznicze zawierają wiele substancji czynnych. Prawidłowo dobrane będą pomocne w leczeniu chorób skóry – dobrane nieprawidłowo mogą podrażnić skórę i nawet zaostrzyć objawy choroby. Dlatego przed kąpielą punktem kluczowym są poznanie składu szamponu leczniczego i znajomość najważniejszych substancji czynnych, które dobiera się w zależności od istniejącego problemu. Szampony lecznicze mogą zawierać przykładowo: nadtlenek benzoilu, mleczan etylu, wyciąg z owsa, pantenol, mentol, alantoinę, glicerynę, chlorheksydynę, siarkę, kwas salicylowy, triklosan, mikonazol, jodofory, selen, dziegieć czy biosiarkę.

Szampony z nadtlenkiem benzoilu stosuje się w przypadku głębokich ropnych zapaleń skóry i nużycy, jednak po zastosowaniu ich na skórę atopową (alergiczną) można wywołać silne podrażnienie. W atopowym zapaleniu skóry stosuje się szampony o działaniu przeciwświądowym i nawilżającym, zawierające na przykład wyciąg z owsa, alantoinę i glicerynę. W przypadku łojotoków najskuteczniejsze są szampony zawierające siarkę i kwas salicylowy. Jednak substancją najczęściej stosowaną obecnie w szamponach weterynaryjnych jest chlorheksydyna. Jest ona zawarta w szamponach antyseptycznych, stosowanych w leczeniu powierzchniowych ropnych zapaleń skóry oraz zakażeń drożdżakami Malassezia.

Co to jest chlorheksydyna?

Chlorheksydyna jest organicznym związkiem chemicznym, syntetycznym antyseptykiem. Stosowana w postaci glukonianu lub octanu działa silnie na bakterie Gram-dodatnie, natomiast słabiej na Gram-ujemne. W medycynie ludzkiej jest używana głównie jako środek odkażający skórę, błony śluzowe, rany oraz narzędzia chirurgiczne. Jej działanie przeciwbakteryjne (bakteriostatyczne i bakteriobójcze) polega na uszkadzaniu błony komórkowej bakterii prowadzące do zwiększenia jej przepuszczalności. Chlorheksydyna 2-4% jest skuteczna przeciwko większości bakterii i drożdżaków (Malassezia) obecnych na skórze. Chlorheksydyna ma działanie synergistyczne z mikonazolem. Ma bardzo niewielką toksyczność i jest bardzo bezpieczna w stosowaniu.

Kiedy zastosować szampon zawierający chlorheksydynę?

Szampony zawierające chlorheksydynę mają bardzo wiele zastosowań. Kąpiele w szamponach z 3-proc. chlorheksydyną są zalecane w przypadku większości bakteryjnych chorób skóry. Można je stosować w powierzchownych, powierzchniowych i głębokich ropnych zapaleniach skóry. Są również bardzo skuteczne w leczeniu zakażeń drożdżakowych na tle Malassezia. Są bezpieczne w stosowaniu u psów cierpiących na choroby alergiczne, np. atopowe zapalenie skóry. Ropne zapalenia skóry mogą być powikłaniami wszystkich innych chorób skóry – chorób pasożytniczych, alergii, endokrynopatii czy chorób z autoimmunogresji. Szampony z chlorheksydyną powinny być stosowane w profilaktyce tych powikłań.

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.