Zastosowanie kąpieli leczniczych z użyciem szamponu zawierającego 3-proc. chlorheksydynę w różnych chorobach skóry - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zastosowanie kąpieli leczniczych z użyciem szamponu zawierającego 3-proc. chlorheksydynę w różnych chorobach skóry

kąpiele lecznicze
fot: Thinkstock

Leczenie miejscowe jest bardzo ważnym elementem leczenia wszystkich chorób dermatologicznych. Może ono być stosowane samodzielnie lub jako leczenie wspomagające do leczenia ogólnoustrojowego.

Preparaty, które stosuje się na skórę, działają bezpośrednio w miejscu występowania problemu, przez co są bardzo skuteczne. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych form produktów do stosowania na skórę, i są to: szampony, lotiony, pudry, kremy, maści, żele, pianki i preparaty spot-on. Uważa się jednak, że szamponoterapia jest najlepszą opcją terapeutyczną w przypadku, gdy zmiany występują w wielu miejscach lub są rozsiane i obejmują dużą część skóry. Szampony stosuje się również z powodzeniem u zwierząt, które mają tendencję do zlizywania innych preparatów stosowanych miejscowo (maści, kremów).

Kąpiele w szamponie są również bardzo dobrym rozwiązaniem u psów o gęstej i długiej sierści, gdyż pozwalają na dotarcie składników czynnych nawet do najtrudniej dostępnych miejsc. Należy pamiętać, że szamponoterapia oprócz dostarczania substancji aktywnych (leczniczych) do skóry zapewnia również mechaniczne usunięcie brudu, łoju, łusek, strupów, mikroorganizmów, a nawet alergenów, dzięki czemu znacznie skraca się czas leczenia. W leczeniu chorób skóry skrócenie czasu leczenia jest bardzo ważne, gdyż większość chorób leczy się bardzo długo. Duża część chorób skóry to choroby nieuleczalne i przewlekłe wymagające leczenia do końca życia zwierzęcia.

Kąpiel w wodzie niweluje nieprzyjemny zapach, poprawia wygląd skóry i włosów, a nawet zmniejsza świąd. Nowoczesne szampony nie działają wysuszająco i często zawierają substancje dodatkowo nawilżające i substancje lecznicze. Należy zawsze zalecać właścicielom produkty weterynaryjne opracowane specjalnie do stosowania dla zwierząt, gdyż skóra psów ma różne pH od skóry ludzi. Skóra psów może reagować podrażnieniem lub nawet zmianami alergicznymi na zastosowanie szamponu przeznaczonego dla ludzi (nawet w przypadku szamponów hipoalergicznych dla dzieci). Szamponoterapia jest w większości przypadków łatwa do przeprowadzenia, a przy prawidłowym doborze szamponu bardzo rzadko występują efekty uboczne w postaci podrażnień lub alergii kontaktowych. Kolejnym ważnym kryterium, które przemawia za zastosowaniem szamponu w przypadku np. ropnych zapaleń skóry, jest koszt leczenia. Leczenie takie będzie na pewno tańsze od leczenia antybiotykami w tabletkach, które trwa przeważnie kilka tygodni.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.