Zastosowanie diagnostyki ultrasonograficznej w schorzeniach...

Zastosowanie diagnostyki ultrasonograficznej w wybranych schorzeniach górnych dróg moczowych u psów i kotów. Cz. II

Poszerzenie moczowodu

Prześledzenie moczowodu na całej jego długości od miedniczki nerkowej do trójkąta pęcherza moczowego jest często trudne z racji jego krętego przebiegu oraz obecności gazu i mas kałowych, które znajdują się w świetle przewodu pokarmowego. Poszerzony moczowód ma często cienką hiperechogenną ścianę i wypełniony jest aechogenną cieczą. Do poszerzenia moczowodu dochodzi zawsze przed zatorem. Może ono być obserwowane na całej jego długości, jeśli przyczyna niedrożności zlokalizowana jest np. przy ujściu do pęcherza moczowego (nowotwór trójkąta pęcherza moczowego), albo mieć charakter odcinkowy, jeśli przyczyną jest np. kamień (ryc. 4) (1, 2, 4, 14, 19).

Kamica i mineralizacja miedniczki nerkowej

Podczas diagnostyki kamicy układu moczowego ultrasonografia cechuje się większą dokładnością w porównaniu z badaniem radiologicznym (do kamieni niecieniujących lub bardzo słabo cieniujących na radiogramie zaliczyć należy m.in. kamienie cysteinowe oraz moczanowe) (4, 9, 14, 19). Podczas badania USG kamienie widoczne są jako półkoliste hiperechogenne struktury dające cień akustyczny. Jest to artefakt, który powstaje na skutek częściowego lub całkowitego odbicia wiązki ultradźwiękowej od danej struktury, powodując tym samym, że obszar położony poniżej jest bezechowy. Podczas badania należy pamiętać, że niektóre kamienie są jednak zbyt małe, aby powstał cień akustyczny. Charakter cienia akustycznego zależny jest od kilku parametrów: składu kamienia, jego wielkości i szerokości oraz kąta padania wiązki i strefy ogniskowania głowicy.

Małe kamienie czasami ciężko jednoznacznie odróżnić od skrzepów krwi czy też mineralizacji miąższu (nephrocalcinosis), które powstają na skutek przewlekłego stanu chorobowego nerek, a na obrazie USG również są hiperechogennymi tworami.

Duże kamienie często lokalizują się w miedniczce nerkowej, tworząc tzw. kamień odlewowy, który swym kształtem przypomina rogi jelenia. Czasami może dochodzić do przemieszczenia się m...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy