Zaburzenia przewodzenia nadkomorowego u psa z chorobą nowotworową - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaburzenia przewodzenia nadkomorowego u psa z chorobą nowotworową

Blok przedsionkowo-komorowy (ang. atrioventricular block, AV) jest zaburzeniem przewodzenia impulsów elektrycznych z węzła zatokowo-przedsionkowego do mięśnia komór serca. Zaburzenie to, w zależności od swojego nasilenia, może przebiegać bezobjawowo (i być wykrywane przypadkowo) lub manifestować się klinicznie. Najczęściej obserwowane objawy to: zawroty głowy, szybkie męczenie się i omdlenia. W skrajnych przypadkach, gdy bloki nadkomorowe powodują długie pauzy w pracy serca, mogą spowodować stan zagrożenia życia.

Najczęstszą przyczyną bloków AV jest uszkodzenie układu bodźco-przewodzącego. Są to bloki, których podłożem jest choroba serca, tzw. przyczyny sercowe. W przeciwieństwie do nich bloki AV o podłożu pozasercowym spotykane są rzadziej i rzadziej opisywane.

Tematem niniejszego artykułu jest omówienie przypadku psa z niewydolnością krążeniowo-oddechową, która była wywołana blokiem AV wtórnym do choroby wielonarządowej.

Opis przypadku

Do konsultacji kardiologicznej skierowano psa rasy cocker spaniel amerykański w wieku 13,5 roku. Pies 3 miesiące wcześniej przeszedł zabieg splenektomii z powodu guza śledziony. Bezpośrednio po zabiegu stan psa był zadowalający, ale stopniowo się pogarszał.

W badaniu klinicznym stwierdzono osłabienie, duszność mieszaną i powiększenie brzucha. Ocena palpacyjna jamy brzusznej była utrudniona z powodu nadwagi oraz apatii zwierzęcia słabo odpowiadającego na bodźce. Błony śluzowe były barwy bladożółtej, o prawidłowym czasie wypełniania kapilar (ryc. 1).

Osłuchiwanie serca ujawniło szmer skurczowy 3/6 nad punctum maximum zastawki dwudzielnej i wolną nierytmiczną pracę serca. Na polem osłuchowym płuc stwierdzono wzmożone szmery oddechowe. Wykonano badanie krwi, RTG, EKG i USG (serca i jamy brzusznej).

W badaniu krwi potwierdzono obecność anemii (tab. 1), obniżone stężenie tyroksyny oraz podwyższone stężenie mocznika, wzrost liczby leukocytów (neutrofilia), wzrost aktywności aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy