Zaburzenia krzepnięcia u małych zwierząt. Cz. I. Rozpoznawanie zaburzeń hemostazy pierwotnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zaburzenia krzepnięcia u małych zwierząt. Cz. I. Rozpoznawanie zaburzeń hemostazy pierwotnej

Przyczyny zaburzeń hemostazy pierwotnej

Trzy główne przyczyny zaburzeń hemostazy pierwotnej to:

zaaburzenia ilościowe płytek krwi (małopłytkowość, czyli trombocytopenia),zaburzenia czynnościowe płytek (trombopatie),zaburzenia dotyczące ściany naczyń krwionośnych.

Zaburzena ilościowe płytek krwi

Małopłytkowość u małych zwierząt może mieć postać wrodzoną lub nabytą, przy czym za większość przypadków samoistnych krwawień odpowiada ta ostatnia. Wrodzoną trombocytopenię bez objawów klinicznych opisuje się u cavalier king charles spanieli (dotyczy ona od 32% do nawet 50% osobników tej rasy) (3, 16) i greyhoundów (według Sullivan P. i wsp. (1994) opisywana u 53% populacji tej rasy psów). Uważa się, że u cavalier king charles spanieli nawet tak niskie stężenie płytek krwi jak 35 x 109/l nie powoduje zaburzeń krzepnięcia. Z kolei typowy poziom trombocytów u greyhoundów określa się jako 120 x 109/l (1, 15).

Nabyta małopłytkowość może wiązać się z wieloma różnymi chorobami (algorytm) i być wynikiem:

ograniczenia produkcji płytek krwi wytwarzanych w procesie trombopoezy w szpiku kostnym,wzmożonego niszczenia płytek krwi, które związane jest z obecnością przeciwciał skierowanych przeciwko trombocytom, np. w przebiegu chorób zakaźnych i pasożytniczych, takich jak: nosówka psów, babeszjoza czy angiostrongyloza,nadmiernego zużycia płytek krwi, które obserwuje się na przykład w zespole uogólnionego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation),sekwestracji płytek krwi, na przykład w śledzionie w przypadku jej skrętu.

U psów za najczęstszą przyczynę poważnej małopłytkowości prowadzącej do spontanicznego krwawienia uważa się małopłytkowość na tle immunologicznym (IMTP – ang. immune-mediated trombocytopenia), z kolei u kotów są za nią odpowiedzialne najczęściej schorzenia szpiku skutkujące ograniczeniem trombopoezy (np. na tle zakażeń wirusowych takich jak FIV lub FeLV) (1, 14).

Tab. 1. Wskazówki przydatne podczas oceny ro...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy