Okulistyka – tu nie ma czasu na nudę. Wywiadu udzieliła lek. wet. Marta Misiak - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Okulistyka – tu nie ma czasu na nudę. Wywiadu udzieliła lek. wet. Marta Misiak

Jak wygląda diagnostyka i leczenie pacjenta okulistycznego? Czy widać podobieństwa w tym aspekcie z medycyną ludzką?

Wszystko zależy od tego, co chcemy diagnozować podczas takich wizyt. Do rozpoznania podstawowych schorzeń wystarczą tak naprawdę barwniki, powiększenie i źródło światła, co pokazujemy na kursach, których jestem współprowadzącą.

Taki sprzęt wystarczy nam do zdiagnozowania wrzodu rogówki czy dwurzędowości rzęs, dzięki czemu możemy szybko udzielić pomocy. W takim przypadkach dalsze konsultacje okulistyczne mogą okazać się niepotrzebne.

Jeżeli natomiast chcemy diagnozować choroby soczewki czy siatkówki, musimy zainwestować w bardziej zaawansowany sprzęt, jak oftalmoskop czy biomikroskop, które nie odbiegają znacząco od tych używanych w medycynie ludzkiej, są po prostu bardziej mobilne, aby łatwiej było zbadać czworonożnych pacjentów.

Leczenie na pewno jest trudniejsze niż w przypadku medycyny ludzkiej. Nasz pacjent jest całkowicie zależny od swoich opiekunów. Niektórym zwierzętom bardzo trudno jest podać krople do oczu, więc sukces leczenia nie zależy tylko od trafnej diagnozy oraz odpowiednio dobranych leków, ale także od zaangażowania oraz współpracy opiekuna.

Wiemy już, że wrzód rogówki jest częstym schorzeniem u zwierząt trafiających do klinik weterynaryjnych, jakie inne zaburzenia można uznać za groźne dla życia i wzroku zwierzęcia?

Do takich schorzeń na pewno należy wypadnięcie gałki ocznej. Tu bardzo ważny jest czas działania, aby zwierzę miało szansę na zachowanie gałki ocznej oraz odpowiednie działanie opiekuna w drodze do przychodni. Jaskra to druga choroba, która wiąże się w ogromnym bólem odczuwanym przez zwierzę, im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym krótszy będzie czas, w którym zwierzę cierpi. I wreszcie nie mniej niebezpieczne urazy gałki ocznej spowodowane przez koci pazur. Wszystkie te schorzenia wymagają jak najszybszej interwencji lekarskiej.

Jak sprawdza się wzrok psa/kota?

Badanie okulistyczne jest wieloetapowe. Zaczynamy je tak naprawdę już z chwilą, kiedy zwierzę wchodzi do naszego gabinetu. Obserwujemy, jak się porusza, jak omija przeszkody, jak reaguje na bodźce. Sprawdzamy również odruchy na światło oraz odruchy grożenia.

Następnie przeprowadzamy pełne badanie okulistyczne w biomikroskopie oraz przy użyciu oftalmoskopu. Dzięki użyciu tych sprzętów jesteśmy wstanie dokładnie ocenić powieki, rogówkę, głębsze struktury gałki ocznej przez soczewkę aż do badania dna oka.

Niejednokrotnie badanie rozszerzamy o USG gałki ocznej czy ERG.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.