Wykorzystanie analizatorów biochemicznych i hematologicznych w praktyce lekarza weterynarii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wykorzystanie analizatorów biochemicznych i hematologicznych w praktyce lekarza weterynarii

Obecnie niemal każda lecznica weterynaryjna reklamuje się możliwością szybkiej diagnostyki laboratoryjnej za pomocą własnego laboratorium. Jest to wynik dużej konkurencji panującej na rynku weterynaryjnym, nie zawsze idącej w parze z możliwościami i potrzebami danej placówki leczniczej. Diagnostyka laboratoryjna stanowi bardzo ważny element, który w wielu przypadkach jest niezbędny do prawidłowego postawienia rozpoznania. Badania hematologiczne i biochemiczne służą nie tylko rozpoznaniu choroby, ale także wykryciu zmian w fazie podklinicznej czy monitorowaniu efektów leczenia (4, 11). Jednak aby wyniki badań laboratoryjnych dawały lekarzom jak najwięcej praktycznych informacji, oznaczane parametry muszą być odpowiednio dobrane.

Na wynik badania laboratoryjnego wpływa zarówno jakość próbki, jak i prawidłowe jej oznaczenie. Najczęstszym badaniem laboratoryjnym, które wykorzystywane jest w diagnostyce chorób psów i kotów, jest badanie krwi. Wiele lecznic, aby ułatwić sobie postawienie rozpoznania, a zarazem wyróżnić się na rynku jako lecznica cechująca się szybką diagnostyką, decyduje się na stworzenie własnego laboratorium. W celu wykonania pełnego badania krwi, tzw. profilu podstawowego, niezbędne jest posiadanie zarówno analizatora hematologicznego, jak i biochemicznego.

Analizatory hematologiczne

Badanie hematologiczne stanowi bardzo ważny element diagnostyczny. Należy jednak pamiętać, że żaden analizator nie zastąpi oceny rozmazu krwi pod mikroskopem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych weterynaryjnych analizatorów hematologicznych. Różnią się one metodą badawczą, możliwością wykonania analiz u wielu gatunków zwierząt, ilością próbki niezbędną do wykonania oznaczenia, oprogramowaniem i oczywiście ceną.

Analizatory hematologiczne mogą wykorzystywać metody elektryczne – impedancja – lub metody optyczne – cytometria przepływowa. Większość analizatorów hematologicznych znajdujących się w laboratoriach klinik dla zwierząt działa za pomocą metody im...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy