Wybrane choroby zakaźne fretek – podstawy rozpoznawania, leczenia i profilaktyki - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane choroby zakaźne fretek – podstawy rozpoznawania, leczenia i profilaktyki

Fretki (Mustela putorius furo) stanowią coraz większy odsetek pacjentów gabinetów weterynaryjnych. Słusznie są uważane za pacjentów trudnych i wymagających, także z technicznego punktu widzenia (małe rozmiary, duża ruchliwość, możliwość kąsania). Oprócz dużej zręczności od lekarza weterynarii wymagana jest wiedza na temat sposobów ich poskramiania. Stosunkowo najłatwiej wykonywać podstawowe czynności (np. iniekcja leku), gdy jednocześnie podaje się zwierzętom pastę odkłaczającą. W większości przypadków fretka może być wówczas jedynie łagodnie podtrzymywana, gdyż zjadanie smakowitej pasty całkowicie pochłania jej uwagę. Można zamiennie zastosować np. chwyt kapturowy, czyli uchwyt za fałd skóry na karku i szyi. Badanie kliniczne, choć utrudnione, wykonuje się podobnie jak u psa czy kota. Podobne są także miejsca wkłucia przy pobieraniu krwi czy zakładaniu wenflonów, choć naczynia są często słabo widoczne, to na ogół są wyczuwalne przy delikatnym omacywaniu (1, 2).

W tab. 1 przedstawiono podstawowe fakty dotyczące fizjologii fretek, co może ułatwić orientację podczas badania klinicznego.

Tab. 1. Podstawowe parametry dotyczące fizjologii fretki

Wybrane choroby zakaźne – informacje podstawowe

Nosówka

Nosówka jest to wysoce zaraźliwa choroba zakaźna wywoływana przez wirus z rodziny Paramyxoviridae. Do zakażenia może dojść w sposób bezpośredni – poprzez kontakt z chorym osobnikiem, albo w sposób pośredni. Wirus nosówki jest obecny w wydzielinach z nosa i worków spojówkowych, ślinie, moczu. Patogen może zostać przyniesiony na obuwiu przez właściciela bądź już sam kontakt z np. moczem może spowodować zakażanie. Dlatego ważne jest szczepienie zwierząt, które nie wychodzą na dwór (2).

Po wniknięciu do organizmu wirus namnaża się w migdałkach oraz węzłach śródpiersiowych, szybko dochodzi do wiremii. Okres inkubacji choroby to 3-7 dni, po czym pojawia się pierwsza faza choroby, zwana nieżytową (2, 3).

Objawy kliniczne obejmują: apatię, utratę apetytu, ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy