Wybrane choroby skóry szczeniąt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane choroby skóry szczeniąt

Leczenie przypadków ogniskowej dermatofitozy może w niektórych przypadkach ograniczać się do leczenia miejscowego. Należy jednak poddawać pacjenta częstym kontrolom i w przypadku braku poprawy lub pogorszenia się zmian natychmiast wprowadzić leczenie ogólne. W opinii autorów większość przypadków wymaga jednak leczenia ogólnoustrojowego w połączeniu z szamponoterapią oraz lekami immunostymulującymi. W przypadku potwierdzenia choroby w miocie należy leczyć wszystkie szczenięta oraz matkę, wprowadzić środki zapobiegawcze w hodowli oraz rozważyć leczenie pozostałych zwierząt.

Leki do miejscowego stosowania bywają nieskuteczne z powodu trudności w aplikacji – są to głównie kremy do kilkukrotnego nakładania w ciągu dnia. Mimo zwykle gorzkiego smaku psy zlizują preparaty, wycierają się w posłanie (brudząc mieszkanie właściciela), co obniża skuteczność leków oraz powoduje niezadowolenie u właścicieli zwierząt. Z tego powodu skuteczniejsze i łatwiejsze wydaje się użycie szamponów leczniczych. Ważne, aby były to produkty przeznaczone dla zwierząt ze względu na wyższe pH skóry niż u ludzi oraz możliwość wystąpienia podrażnień skóry. Substancje czynne w lekach przeciwgrzybicznych to najczęściej: mikonazol, klotrimazol, enilkonazol, ketokonazol. Do odkażania środowiska można zastosować 0,2-proc. roztwór enilkonazolu.

Leczenie ogólne obejmuje stosowanie: ketokonazolu w dawce 10 mg/kg m.c. (substancja lipofilna), itrakonazolu w dawce 5 mg/kg m.c., terbinafiny w dawce 30-40 mg/kg m.c. lub flukonazolu w dawce 10 mg/kg m.c. Leki powinny być stosowane co 24 godziny przez minimum 3-4 tygodnie lub dłużej (6). U szczeniąt od 6. tygodnia życia istnieje możliwość zastosowania szczepionki przeciwgrzybiczej (Insol Dermatophyton). Szczepionka zarejestrowana jest zarówno do uodparniania czynnego, jak i leczenia klinicznej formy grzybicy. Stosowana co 2 tygodnie w iniekcjach domięśniowych, wykazuje skuteczność w przypadku zarażenia grzybami zarówno z rodzaju Microsporum, jak i Tric...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy