Wszczepialne rejestratory pętlowe (ILR) w diagnostyce napadowych zaburzeń rytmu u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wszczepialne rejestratory pętlowe (ILR) w diagnostyce napadowych zaburzeń rytmu u psów i kotów

Jak działa wszczepialny rejestrator pętlowy i do czego jest przydatny?

Zapisy EKG z rejestratora pętlowego są odczytywane za pomocą zewnętrznego, przenośnego programatora. W Pracowni Kardiologii Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów UP we Wrocławiu pierwszy ILR wszczepiono u psa już w 2006 roku (11). Nasza pracownia była jedną z pierwszych pracowni na świecie implantujących ILR. W 2011 roku został wszczepiony rejestrator pętlowy u kota z kardiomiopatią przerostową (HCM) i utratami przytomności. Celem tej implantacji było określenie, czy utraty przytomnością są spowodowane przez napadowe zaburzenia rytmu, mogące się pojawiać w HCM, czy też mają inne podłoże.

Diagnostyka przyczyn utrat przytomności u psów i kotów jest trudna, ale ILR pozwala w wielu przypadkach na potwierdzenie bądź wykluczenie udziału zaburzeń rytmu serca w etiologii utrat przytomności. W badaniach przeprowadzonych przez MacKie i wsp. u 48% psów z utratami przytomności, u których wszczepiono ILR, stwierdzono, że przyczyną omdleń były zaburzenia rytmu serca (8). Santilli i wsp. stwierdzili zaburzenia rytmu, będące przyczyną utrat przytomności u 3/7 psów, u których wszczepiono ILR (9). W badaniach przeprowadzonych w Pracowni Kardiologii Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów stwierdzono, że w 2 przypadkach przyczyną utrat przytomności u psów były nadkomorowe napadowe częstoskurcze, w 2 przypadkach nie potwierdzono udziału napadowych zaburzeń rytmu serca w etiologii utrat przytomności.

Zaburzenia rytmu u kotów

Od 2011 roku w Pracowni Kardiologii Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów rozpoczęto badania nad występowaniem napadowych zaburzeń rytmu serca u kotów z kardiomiopatią przerostową (HCM). U kotów, z powodu ich niewielkich rozmiarów w porównaniu do psów oraz odmiennych zachowań, istnieją poważne trudności w diagnostyce napadowych zaburzeń rytmu. Zastosowanie u tego gatunku rejestracji EKG metodą Holtera jest bardzo kłopotliwe...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.