Wpływ pre- i probiotyków na wybrane zaburzenia żołądkowo-jelitowe u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ pre- i probiotyków na wybrane zaburzenia żołądkowo-jelitowe u psów i kotów

Mikroflora jelitowa u psów i kotów

U psów i kotów w układzie pokarmowym bytuje bardzo duża ilość różnych mikroorganizmów, dość często podobnych lub innych, w zależności od gatunku zwierzęcia (4, 5, 6). Badania molekularne wykorzystujące metodę sekwencjonowania 16S rRNA wykazały, że u psów głównymi mikroorganizmami zasiedlającymi przewód pokarmowy są bakterie z rodzajów: Fusobacterium spp., Bacteroidetes, Protebacteria.

Bakterie z rodzaju Clostridium spp. przeważają w dwunastnicy i jelicie cienkim, jak również w okrężnicy oraz jelicie krętym (4, 5). Z kolei bakterie z rodzaju Fusobacteria i Bacteroides obficie zasiedlają jelito kręte oraz okrężnicę (4, 5). W tych odcinkach jelit również zidentyfikowano grzyby z rodzajów: Ascomycota, Basidiomycota, Zygomycota (4, 10).

Bakterie z rodzaju Lactobacillus spp. zasiedlają praktycznie wszystkie odcinki jelit u psów (5). W badaniach przeprowadzonych przez Rautava S. i wsp. (12) wykazano przewagę Lactobacillus acidophilus w ilości 104 do 108 CFU/ml.

U psów, które nie wykazują chorób dotyczących jelit, wykazano obecność bakterii z rodzajów:

Lactobacillus fermentum, Lactobacillus rhamnosus oraz Lactobacillus salivarius (9).

Z kolei u kotów wykazano w jelitach główną przewagę bakterii z rodzajów Lactobacillus, np.: L. acidophilus, L. salivarius, L. johnsonii, L. reuteri oraz L. sakei. Ten rodzaj bakterii wykazano również w jelitach u ludzi (6). W odchodach zdrowych kotów wykazano liczne bakterie z grupy bezwzględnych beztlenowców, z kolei ten rodzaj bakterii u psów i człowieka stwierdzono w przypadkach problemów jelitowych (23).

W badaniach przeprowadzonych za pomocą metody molekularnej sekwencjonowania 16S rRNA w przewodzie pokarmowym u kotów stwierdzono dominację następujących rodzajów bakterii:

Firmicutes (68%), Proteobacteria (14%), Bacteroides (10%), Fusobacterium (10%) oraz Actinobacterium (4%) (15).

W wielu najnowszych doniesieniach naukowych pojawiają się informacje sugerujące, że ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy