Wpływ monotonicznej, niskiej dawki zearalenonu na niedojrzałe płciowo suki. Część I. Karmy i dawka - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ monotonicznej, niskiej dawki zearalenonu na niedojrzałe płciowo suki. Część I. Karmy i dawka

Odnosząc się do hipotezy NMDR, można stwierdzić, że ta niejednoznaczna współzależność między dawką a reakcją nie pozwala na prostą (bezpośrednią) jednoznaczną (monotoniczną) ekstrapolację czy metaanalizę oceny ryzyka reakcji (objawów klinicznych czy wyników laboratoryjnych) z wysokich dawek na niskie dawki (26).

Z punktu widzenia praktyk biomedycznych coraz bardziej interesujące staje się pojęcie najniższej dawki (nie mającej nic wspólnego z homeopatią). Dawki (mierzalnej), którą zaczynamy rozumieć jako dawkę wywołującą odwrotny efekt niż ten, na który wcześniej byliśmy przygotowywani. Dlatego tak ważne jest zrozumienie sposobu działania odnośnie do danego przypadku, powinno być ono wymogiem podczas podejmowania decyzji, zawsze z myślą o skutkach końcowych dla obranego celu (12, 29). Przykładem w tym wypadku mogą być substancje powodujące zaburzenia endokrynologiczne, które zakwestionowały tradycyjne pojęcia w toksykologii, a szczególnie dogmat, że „dawka czyni truciznę”, ponieważ EDs wywołują określone zmiany w niskich dawkach, które nie mają miejsca przy wyższych dawkach (45). Chociaż w wielu badaniach z hormonami naturalnymi i EDs dowodzi się, że niskie dawki dają niejednoznaczną odpowiedź. Przykładem tego jest ZEN (16, 17).

Najprostszym sposobem określenia wielkości dawki powinno być określenie najniższej wartości dawki mikotoksyny powodującej zmiany w jelitach u zwierząt, obecne w paszach (4, 24). Tolerowana dzienna dawka (PMTDI – provisional maximum tolerable daily intake) dla większości mikotoksyn jest w dalszym ciągu prowizoryczna. W efekcie powoduje to, że właściwe agencje ochrony zdrowia i żywności muszą ciągle się dostosowywać do rzadko występujących wartości śmiertelnych czy toksycznych i – co najważniejsze – do najczęściej występujących wartości powodujących bezobjawowe stany zatrucia mikotoksynami.

Z drugiej strony należy mieć na uwadze fakt, że wiele mikotoksyn wykazuje określoną toksyczność. Jednakże nie oznacza to, że każda ekspozycja...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy