Węzły chłonne jamy brzusznej w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Węzły chłonne jamy brzusznej w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów

Technika badania i prawidłowy obraz węzłów chłonnych

Uwidocznienie prawidłowych węzłów chłonnych w badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej wymaga odpowiedniej jakości aparatury, sprzyjających warunków badania i dużego doświadczenia osoby badającej.

Pacjenta przygotowuje się tak samo, jak do ogólnego badania USG jamy brzusznej. W celu zmniejszenia ilości gazu w przewodzie pokarmowym pacjent powinien zostać przegłodzony przez 6 do 12 godzin. Po usunięciu okrywy włosowej z badanego obszaru należy przemyć go alkoholem i pokryć żelem do ultrasonografii, który zapewnia dobry kontakt głowicy ze skórą pacjenta. Badanie najczęściej rozpoczyna się w pozycji leżącej. Do lokalizacji poszczególnych węzłów wykorzystuje się anatomiczne punkty orientacyjne.

Ze względu na ich rozmiar do badania węzłów zaleca się wykorzystanie głowic o wysokiej częstotliwości. U małych psów i kotów stosowane są zwykle częstotliwości około 10-14 MHz, natomiast u większych psów – niższe częstotliwości – około 5-7,5 MHz. U zwierząt niewielkich rozmiarów zastosowanie głowicy liniowej znacznie poprawia wizualizację węzłów chłonnych.

Dokładne zobrazowanie węzłów może być trudne ze względu na ich niewielkie rozmiary i echogeniczność podobną do otaczających tkanek (zwłaszcza u starszych i mocno otłuszczonych zwierząt). Niezmienione węzły chłonne mają gładkie brzegi, owalny lub wydłużony kształt i jednorodną strukturę (ryc. 2-8, 10) (3).

Problem w określeniu prawidłowej wielkości węzłów chłonnych wynika z dużej zmienności rasowej i osobniczej. Największe są węzły jelita czczego osiągające u psów długość nawet do 6 cm. Średnica węzłów zwykle nie przekracza 5 mm. Ocena wielkości węzła chłonnego ma mniejsze znaczenie. Bardziej istotna pod względem diagnostycznym jest ocena kształtu węzła. W tym celu określa się współczynnik S/L – stosunek osi krótkiej do osi długiej węzła (ryc. 4, 5). Stosunek poniżej 0,5 świadczy o prawidłowym, wrzecionowatym kształcie (3-6).

Echogeniczność węz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy