Ultrasonografia w stanach nagłych. Protokoły weterynaryjne

Ultrasonografia w stanach nagłych. Protokoły weterynaryjne

TFAST

W 2004 roku protokół FAST został poszerzony o protokół badania klatki piersiowej w związku z dużą częstotliwością powikłań hemodynamicznych u pacjentów po urazach. Protokół TFAST służy do wykrycia odmy opłucnowej i płynu w jamach opłucnowych i worku osierdziowym. Wykonanie protokołu TFAST wymaga ułożenia pacjenta na prawym boku w przypadku braku duszności lub na mostku czy pozycji stojącej u pacjentów z obecnością objawów duszności. Badania nigdy nie przeprowadza się na grzbiecie w związku z dużym prawdopodobieństwem upośledzenia czynności narządów klatki piersiowej (6, 8, 9) (ryc. 3). Badanie TFAST wymaga 5 przyłożeń głowicy:

Horyzontalnie w miejscu zakładania drenu – głowicę przykładamy zarówno po prawej, jak i lewej stronie klatki piersiowej obustronnie. To miejsce przyłożenia jest najlepsze do oceny odmy.

W okolicy serca – głowicę umieszczamy w trzeciej, czwartej i piątej przestrzeni międzyżebrowej – obustronnie. To miejsce umożliwia ocenę obecności płynu w worku osierdziowym i jamie opłucnowej.

W okolicy wyrostka mieczykowatego – widok przeponowo-wątrobowy umożliwia ocenę jamy otrzewnowej i jamy opłucnowej, tym samym obecność płynu w jamie opłucnowej i w jamie brzusznej z jednego przyłożenia głowicy. Pozwala dodatkowo ocenić stopień wypełnienia żyły głównej doogonowej i żył wątrobowych. Gdy występuje ich poszerzenie, należy podejrzewać niewydolność prawokomorową serca, przy zmniejszeniu średnicy żyły głównej doogonowej – hipowolemię.

Vet Blue

Uzupełnieniem i rozszerzeniem protokołu TFAST jest protokół Vet Blue (akronim niebieski/siny). Protokół ten służy do oceny płuc w stanach zagrożenia życia.

To proste badanie USG płuc ukierunkowane jest na identyfikację stanów zagrożenia życia prowadzących do ostrej niewydolności oddechowej. Protokół Vet Blue został wprowadzony przez Daniela Lichtensteina w 2008 roku w celu szybkiej przyłóżkowej diagnostyki ultrasonograficznej najczęstszych przyczyn ostrej niewydolności oddechowej (13, 14)...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy