Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne – zastosowanie u psów i kotów. Cz. III. Doksepina, imipramina - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne – zastosowanie u psów i kotów. Cz. III. Doksepina, imipramina

Doksepina oraz imipramina, leki należące do grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (TCA – ang. tricyclic antidepressants), nie są dostępne w produktach leczniczych weterynaryjnych, jednak ustalone jest ich dawkowanie u psów i kotów. Doksepina jest dostępna w Polsce w produkcie leczniczym dopuszczonym do obrotu dla ludzi – Doxepin Teva, kapsułki twarde, 10 mg lub 25 mg (5). Stosowanie u zwierząt produktów leczniczych przeznaczonych dla ludzi jest możliwe po spełnieniu warunków ujętych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 listopada 2008 roku w sprawie sposobu postępowania przy stosowaniu produktów leczniczych, w sytuacji gdy brak jest odpowiedniego produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonego do obrotu dla danego gatunku zwierząt (Dz.U. 2008, nr 217, poz. 1388).

Doksepina

Mechanizm działania TCA został opisany w poprzednim artykule (8).

Doksepina hamuje wychwyt zwrotny norepinefryny, jednak wykazuje słabszy efekt hamowania wychwytu zwrotnego serotoniny (4, 7). W porównaniu z pozostałymi TCA, doksepina wykazuje najsilniejsze działanie przeciwhistaminowe – blokuje rec. H1, jak również rec. H2 (4, 7). Ponadto doksepina działa antycholinergicznie (poprzez blokowanie rec. M) oraz blokuje rec. α1 (7).

Właściwości farmakokinetyczne

Doksepina dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. W dużym stopniu jest metabolizowana w wątrobie. Przenika przez łożysko. Zarówno doksepina, jak i jej aktywny metabolit – demetylodoksepina – przechodzą do mleka (2, 7).

Wskazania

Głównym wskazaniem do stosowania doksepiny u psów i kotów jest leczenie psychogennych dermatoz, szczególnie jeśli wynikają z zaburzeń lękowych i/lub zachowań kompulsywnych. W tych przypadkach może być również wykorzystana jako lek dodatkowy (wspomagający), jednak należy ją wówczas stosować z ostrożnością i zredukować dawkę. Jej skuteczność w atopowym zapaleniu skóry jest dyskusyjna, jednak terapia doksepiną może dawać korzyści u psów ze śre...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy