Tomografia komputerowa w diagnostyce zespoleń wrotno-czczych u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Tomografia komputerowa w diagnostyce zespoleń wrotno-czczych u psów

Ma to swoje uzasadnienie w uniknięciu nieadekwatnego w czasie zakontrastowania żyły głównej doogonowej w przypadku podawania kontrastu do żył obwodowych na kończynach miednicznych. W badaniach naczyniowych preferuje się środki kontrastowe o wysokim stężeniu jodu, nawet do 400 mg jodu w 1 ml. Takie stężenie jodu gwarantuje silne zakontrastowanie naczyń, wiąże się jednak z nieco wyższym ryzykiem działania uszkadzającego nerki. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby nie wykonywać tych badań u zwierząt odwodnionych oraz zapewnić dobrą diurezę po badaniu. Tomografia komputerowa (TK), w odróżnieniu od badania USG Doppler, pozwala na dokładne, topograficzne określenie lokalizacji patologicznego naczynia, jak również może być źródłem dalszych analiz, w tym tworzenia rekonstrukcji trójwymiarowych. W przypadku badań USG obecność gazów w przewodzie pokarmowym może stanowić poważne utrudnienie w ocenie układu wrotnego, natomiast nie stanowi to żadnej przeszkody do jego oceny w badaniu TK. Dodatkowym atutem badania TK jest możliwość wykrycia potencjalnie jeszcze innych wad naczyniowych oraz ewentualność konsultacji w innym ośrodku, bez konieczności powtarzania badania, a jedynie analizy obrazów uzyskanych wcześniej (1, 2, 3, 4, 7).

Klasyfikacja zespoleń wrotno-czczych jest procesem podlegającym ciągłej ewolucji, ze względu na odkrywane przy pomocy nowoczesnych technik różne warianty tych połączeń. W oparciu o kryterium połączeń systemów naczyniowych można je podzielić na zespolenia: wrotno-czcze, wrotno-nieparzyste, wrotno-wewnątrzpiersiowe oraz wrotno-przełykowe. W odniesieniu do samej wątroby zespolenia można podzielić na wewnątrzwątrobowe oraz zewnątrzwątrobowe. Zespolenia wewnątrzwątrobowe natomiast dzieli się na zespolenia działu prawego, lewego i środkowego. W zależności od liczby naczyń łączących podział obejmuje zespolenia pojedyncze oraz złożone. Występują również zespolenia niepełne, w których część krwi układu wrotnego trafia przez hipotroficzne naczynia do wątr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2633 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.