Żywienie psów w podeszłym wieku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie psów w podeszłym wieku

Dodatki (rodniki, zmniejszony apetyt)

W zależności od kondycji zwierzęcia i pojawiania się schorzeń związanych z procesami starzenia można stosować w diecie psa odpowiednie dodatki hamujące niekorzystne zmiany w organizmie. Dużą popularnością cieszą się związki o charakterze przeciwutleniaczy, które wymiatają wolne rodniki odpowiedzialne za stres oksydacyjny i starzenie się komórek. Są to przede wszystkim witaminy (karoten, tokoferol), mikroelementy (cynk i selen) oraz związki biologicznie czynne pochodzenia roślinnego (między innymi NNKT, flawonoidy czy likopen). U psów ze schorzeniami narządu ruchu dodaje się do karmy składniki odżywiające chrząstkę stawową, jak glukozamina czy kwas hialuronowy, wraz z substancjami o działaniu przeciwbólowym. Psy żywione dietą domową cierpią czasem na osteoporozę, wtedy prowadzi się suplementację wapniem oraz fosforem (należy zachować ostrożność przy schorzeniach nerek).

Zwierzęta o zmniejszonym apetycie wymagają dodatku substancji zwiększających atrakcyjność podawanej karmy. Oprócz wspomnianego wcześniej tłuszczu mogą to być różnego rodzaju wywary mięsne i rybne, produkty nabiałowe (jak jogurt, twaróg czy mleko), a także bardzo słodkie produkty (miód). Dobrym sposobem na zachęcenie psa do zjedzenia karmy jest jej podgrzanie lub polanie ciepłym wywarem czy jogurtem – w wyższej temperaturze zapach karmy jest bardziej intensywny, przez co silniej oddziałuje na przytępione zmysły starszego psa.

Nie tylko dieta

Bardzo ważnym elementem profilaktyki schorzeń charakterystycznych dla podeszłego wieku jest zapewnienie psu codziennej dawki ruchu. Aktywność fizyczna umożliwia utrzymanie mięśni w dobrej formie, właściwą ruchomość stawów oraz zapobiega powstawaniu niebezpiecznej nadwagi. Jednocześnie należy uważać, żeby nadmiernie nie obciążać wysiłkiem psa seniora, najlepiej zamiast jednego dłuższego spaceru wprowadzić w ciągu dnia kilka krótszych. U psów mających problemy ze stawami należy zmienić twarde i zimne podłoże na ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy