Postępowanie przed zawodami sportowymi oraz po nich, czyli jak odpowiednio przygotować do startu i wyciszyć po starcie psiego sportowca - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Postępowanie przed zawodami sportowymi oraz po nich, czyli jak odpowiednio przygotować do startu i wyciszyć po starcie psiego sportowca

Czemu służy cool down?

Cool down jest to aktywne wyciszenie psa po wysiłku fizycznym:

  • poprawia mikrokrążenie w obrębie mięśni;
  • przyspiesza powrót limfatyczny;
  • szybsze odprowadzenie szkodliwych produktów przemiany materii z mięśni (w szczególności kwasu mlekowego), doprowadzenie krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze;
  • przyspiesza restytucję powysiłkową;
  • stymuluje gojenie mikrouszkodzeń włókien mięśniowych;
  • ogranicza ból powysiłkowy mięśni (DOMS – ang. delayed onset muscle soreness).

Jak powinno wyglądać cool down?

Podobnie jak rozgrzewka, cool down powinno mieć charakter dynamiczny. Cool down to około 10-minutowe roztruchtanie powolnym kłusem lub szybkim stępem.

Stretching

Bezpośrednio po cool down przechodzi się do stretchingu. Rozciąganie po wysiłku fizycznym ma charakter bierny dla psa, tzn. właściciel przytrzymuje kończynę w odpowiednim ułożeniu w celu maksymalnego oddalenia przyczepów danego mięśnia. Przytrzymanie trwa około 10 sekund, po czym ruch delikatnie się pogłębia i przytrzymuje na kolejne 10 sekund (ryc. 6-8). Po kilkunastu sekundach przerwy wykonuje się kolejne powtórzenie.

Masaż powysiłkowy

Masaż powysiłkowy stanowi cenne uzupełnienie cool down. Pozwala na wykrycie napięć i stanów zapalnych, wychwycenie niewielkich kontuzji, które nie dają objawów klinicznych, ale nieleczone, potrafią się znacznie nasilić.

W jakim celu wykonuje się masaż powysiłkowy?

  • Przyspieszenie powrotu żylnego i limfatycznego;
  • wykrycie kontuzji;
  • przyspieszenie restytucji powysiłkowej;
  • wzmocnienie więzi między psem a przewodnikiem.

Masaż powysiłkowy składa się z: głaskania, delikatnego rozcierania, wyciskania, ugniatania oraz końcowego głaskania. Po masażu powysiłkowym wykonuje się ruchy bierne. W tej procedurze masażu kładzie się nacisk na wyciskanie, które sprzyja przepływowi krwi żylnej oraz limfy do węzłów chłonnych. Masaż powysiłkowy wykonuje się nie później niż cztery godziny po starcie.

Podsumowanie

Powyższy artykuł nakreśla, jak powinno wyglądać przygotowanie psa do wysiłku fizycznego oraz w jaki sposób postępować z psem po starcie z punktu widzenia fizjologii sportu. W celu opracowania właściwej dla danego psa procedury postępowania należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj dyscypliny sportowej, ale również usposobienie psa (z natury spokojne psy będą przed starem wymagały więcej aktywności mobilizujących; pobudliwe psy wymagają więcej ćwiczeń nastawionych na koncentrację przed startem), a także dotychczasowe przyzwyczajenia.

mgr Małgorzata Kizerwetter
Psychodnia – Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Warszawie
Prezes Polskiego Związku Zoofizjoterapeutów
oraz Dyrektor Studium Fizjoterapii Zwierząt

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.