Dieta onkologiczna dla psa - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dieta onkologiczna dla psa

Dieta onkologiczna lekarstwem?

Dieta to odpowiedni zbilansowany sposób żywienia, zapewniający prawidłowy rozwój i utrzymanie zdrowia psa, zakładający określony udział poszczególnych składników budulcowych i energetycznych, zbilansowany pod względem ilościowym i jakościowym. Zbilansowanie powinno być dostosowane do: aktualnych potrzeb organizmu, aktywności fizycznej, stanu zdrowia, stanu fizjologicznego, wieku, gatunku, płci zwierzęcia, rasy, okrywy włosowej, sposobu użytkowania i warunków utrzymania psa. Odpowiednia dieta uwzględnia zapotrzebowanie pokarmowe na białko i aminokwasy, tłuszcz właściwy, witaminy i związki mineralne. Bilans opiera się również na zapotrzebowaniu na energię.

Ze względu na definicję wyróżniamy dietoprofilaktykę – żywienie zwierząt zdrowych – oraz dietoterapię – żywienie zwierząt chorych. Dietoterapia powinna być tak zbilansowana, by poprawiała stan pacjenta bez wpływu na dalszy rozwój choroby (np. nowotworu).

Nieodpowiednie żywienie może pogorszyć leczenie i terapię, ale również doprowadzić do wielu chorób i schorzeń, takich jak:

Dieta może wpłynąć na ryzyko zachorowania na nowotwory, jak również na przeżywalność chorych zwierząt. To od właścicieli będzie zależało, czy będą podawać zbilansowaną dietę, adekwatną dla danej jednostki chorobowej. Dotychczas przeprowadzono stosunkowo niewiele badań w tym zakresie. Z tego względu wydaje się, że żywienie w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych psów i kotów jest jedną z najbardziej perspektywicznych dziedzin dietetyki weterynaryjnej.

VET_PERSONEL_3_17_zywienie_DIETA_ONKOLOGICZNA-DLA_PSA_TAB_1
Tab. 1. Najważniejsze aminokwasy w diecie antynowotworowej

Celem dietoterapii w tej jednostce chorobowej jest poprawa i pomoc zwierzęciu w leczeniu, bez wpływu na dalszy rozwój zmian nowotworowych. Dlatego jedyną możliwą dietą, jaką tutaj należy uwzględnić, jest dieta wysokotłuszczowa, wysokobiałkowa, wysokokaloryczna, ale z ograniczoną ilością węglowodanów. Dieta wzbogacona w specyficzny kompleks aminokwasów, z dużą ilością kwasów tłuszczowych i antyoksydantów będzie bardzo pomocna w nierównej walce z nowotworem.

Bomba kaloryczna pozwoli załadować rezerwuar energii, której potrzeba znacznie więcej niż zdrowemu psu. Należy zapomnieć o węglowodanach, gdyż nowotwór się nimi żywi. Stosowanie specjalistycznej diety powinno odbywać się dożywotnio przy wsparciu dietetyka zwierzęcego lub lekarza weterynarii, który będzie prowadził monitoring leczenia pacjenta onkologicznego.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.