Dieta onkologiczna dla psa - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dieta onkologiczna dla psa

Nowotwory ze względu na swój wzrost i zachowanie kliniczne dzielone są na łagodne i złośliwe oraz rozrosty określane jako miejscowo złośliwe. Nowotwory łagodne, inaczej niezłośliwe (łac. neoplasma nonmalignum) mają z reguły dużo lepsze rokowania od tych złośliwych, rosną wolno, miejscowo, w sposób rozprężający.

Przykładem takich nowotworów są:
  • tłuszczaki,
  • włókniaki,
  • gruczolaki
  • czy brodawki.

Nowotwory złośliwe (łac. neoplasma malignum) z reguły charakteryzują się naciekowym wzrostem, a ich komórki mają zdolność niszczenia istoty międzykomórkowej i wnikania pomiędzy sąsiadujące tkanki i narządy. Bardzo wiele z tych zmian ma zdolność do przerzutów, również odległych od docelowego guza – źródła.

Ze względu na swoje umiejscowienie wyróżnia się złośliwe:
  • mięśniaki,
  • włókniakomięsaki,
  • gruczolakoraki,
  • czerniaki,
  • kostniakomięsaki
  • oraz chłoniaki – nowotwory układu limfoidalnego.

Choroby nowotworowe oraz leczenie onkologiczne mogą doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Tak jak przy chorobach nowotworowych u człowieka, tak u psów mówimy o zespole kacheksji-anoreksji, czyli wyniszczenia nowotworowego organizmu (ang. cancer cachexia). Wyniszczenie organizmu jest związane z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek.

Dotyka około 80% pacjentów z chorobą nowotworową (dane z medycyny ludzkiej). Nowotwór czerpie substraty z procesów metabolicznych, nie tylko z pobranego pokarmu, ale także z rezerw organizmu. Organizm przy tym staje się słaby, zmniejsza się jego masa ciała. Ubytek tkanki mięśniowej i tłuszczowej powoduje upośledzenie organizmu, układu odpornościowego i przy braku łaknienia dochodzi do pogorszenia jakości życia pacjenta.

Jednym z czynników warunkujących pomyślny przebieg leczenia onkologicznego jest dobra kondycja naszego pacjenta, wynikająca między innymi z jego stanu odżywienia. Zanim przystąpimy do leczenia pacjenta onkologicznego, musimy sprawdzić, czy jego stan odżywienia jest na tyle silny, by udźwignął często trudne leczenie onkologiczne (np. chemioterapię). Pomocna wydaje się wiedza na temat odpowiedniego żywienia psa z chorobą nowotworową.

Znajdź swoją kategorię

2610 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.