Syndrom słabnącego kocięcia – duży problem małych pacjentów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Syndrom słabnącego kocięcia – duży problem małych pacjentów

Czynniki niezakaźne wywołujące FKS

Temperatura ciała

W normalnych warunkach temperatura ciała kociąt spada zaraz po porodzie, co, jak się uważa, jest efektem obrony organizmu przed niedotlenieniem i kwasicą poprzez zwolnienie tempa metabolizmu. Temperatura ciała noworodka waha się pomiędzy 35,0-37,2°C i wzrasta do 36,1-37,8°C w ciągu pierwszych 14 dni życia. Zwierzęta stopniowo, w ciągu pierwszych 7 tygodni życia, osiągają temperaturę ciała właściwą dla osobników dorosłych. Upośledzenie mechanizmu termoregulacji oraz niska temperatura ciała we wczesnym okresie noworodkowym są przyczynami łatwego wychładzania się zwierząt, dlatego tak ważne jest kontrolowanie temperatury w gnieździe oraz regularne pomiary temperatury w prostnicy u podejrzanych o FKS zwierząt.

Należy pamiętać, że niska temperatura wewnętrzna ciała powoduje zwolnienie perystaltyki jelit i zmniejszenie apetytu, a także zmniejszenie aktywności ruchowej skutkujące trudnościami w odnalezieniu kotki, co grozi wystąpieniem niedożywienia i hipoglikemii. Obniżenie temperatury ma także wpływ na działanie układu immunologicznego, powodując wzrost wrażliwości na czynniki zakaźne.

Z powyższych przyczyn oczywista jest konieczność podniesienia temperatury ciała zwierzęcia. Ważne jest, aby nie podnosić temperatury ciała zbyt gwałtownie, gdyż może to skutkować szybkim wzrostem tempa metabolizmu i w efekcie grozić niewydolnością krążenia i układu oddechowego, a co za tym idzie – niedotlenieniem mózgu. Wygodnym i prostym sposobem na podniesienie temperatury ciała jest używanie maty grzewczej (koniecznie z termostatem) lub lampy „kwoki”; w przypadku braku tych urządzeń z powodzeniem sprawdzają się termofor lub lateksowe rękawiczki wypełnione ciepłą wodą, które dodatkowo łatwo dostosowują się kształtem do leżącego na nich kocięcia (1, 10, 11).

Waga i żywienie

Waga urodzeniowa to bardzo istotny czynnik prognostyczny, jeśli chodzi o przeżywalność kociąt w wieku noworodkowym; w przypadku jej obniżeni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy