Wybrane biomateriały stosowane w stomatologii weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane biomateriały stosowane w stomatologii weterynaryjnej

Zastosowanie biomateriałów w stomatologii

Regeneracja tkanek przyzębia ma coraz większe znaczenie nie tylko w stomatologii ludzkiej, ale także weterynaryjnej. Zastosowanie błon zaporowych i materiałów kościozastępczych pozwala na odbudowę zniszczonych i utraconych tkanek w przebiegu chorób przyzębia oraz innych procesów chorobowych w obrębie układu stomatognatycznego.

Celem terapii regeneracyjnej tkanek przyzębia jest przywrócenie struktury i funkcji tkanek wspierających zęby, które zostały utracone w wyniku chorób przyzębia. Leczenie konwencjonalne niechirurgiczne oraz chirurgiczne (metody plastyczne i metody resekcyjne) zazwyczaj skutkuje poprawą parametrów klinicznych takich jak głębokość sondowania czy przyczep kliniczny. W obrazie histologicznym charakteryzuje się wzrostem nabłonka wokół powierzchni korzenia, natomiast nie prowadzi do wytworzenia nowego cementu i więzadeł przyzębia (25). Ze względu na biologiczną specyfikę uszkodzeń tkanek przyzębia rzadko dochodzi do ich regeneracji. Bakterie rezydujące w jamie ustnej mogą utrudniać proces regeneracyjny. Ponadto słabe zabezpieczenie pomiędzy nabłonkiem a zębem stwarza trudne warunki do odizolowania miejsca uszkodzenia tkanki od środowiska jamy ustnej. Ruchomość zębów dodatkowo może destabilizować proces gojenia przyzębia. Dobór odpowiedniego materiału jest najważniejszym etapem w inżynierii tkankowej. Jednym z najczęściej stosowanych biomateriałów zarówno w badaniach naukowych, jak i pracy klinicznej jest hydroksyapatyt (19) (ryc. 1-3).

Biomateriały w stomatologii mogą być również stosowane w celu zapobiegania powstawaniu przetoki ustno-nosowej lub używane do zamykania istniejącej przetoki. Powstaje ona w wyniku zmian okołowierzchołkowych zębów, urazów lub jako powikłanie po ekstrakcji zębów szczęki oraz w przebiegu chorób przyzębia. Zastosowanie biomateriałów znacznie ułatwia proces gojenia przetoki (22). Wypełnienie przetoki materiałem implantacyjnym może zablokować penetrację bakterii do jamy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy