Wybrane biomateriały stosowane w stomatologii weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane biomateriały stosowane w stomatologii weterynaryjnej

Membrany regeneracyjne

Fizjologiczny proces gojenia rany nie zapewnia odtworzenia struktury oraz funkcji utraconych tkanek przyzębia. Proces naprawczy uszkodzonej tkanki polega na wytworzeniu tkanki łącznej, która wypełnia ubytek i umożliwia zachowanie integralności tkanki. Powstająca tkanka bliznowata jest uboga w komórki oraz naczynia krwionośne. Jej formowanie jest niekorzystne, ponieważ nie odtwarza naturalnych struktur tkankowych, a w efekcie nie prowadzi do przywrócenia uszkodzonej tkance funkcjonalności (17). Metodą prowadzącą do odtworzenia struktur i funkcji utraconych tkanek przyzębia jest sterowana regeneracja tkanek (2, 31).

Stosowane różnego rodzaju membrany (błony) regeneracyjne, o odmiennym składzie i strukturze, zapobiegają migracji komórek nabłonka i tkanki łącznej oraz stabilizują skrzep w miejscu ubytku. Wszczepione pod płat dziąsłowy (jeden koniec opiera się o brzeg wyrostka zębodołowego, a drugi przymocowuje się do szyjki zęba), stwarzają odpowiednie warunki do regeneracji tkanek poprzez odizolowanie tkanek dziąsła oraz zapewnienie optymalnego czasu niezbędnego do odbudowy tkanki kostnej w danym miejscu. W ten sposób membrana uniemożliwia komórkom nabłonka i fibroblastom dziąsła migrację do ubytku kostnego (17,24). Natomiast dochodzi do przemieszczania się komórek ozębnej i osteoblastów w miejsce uszkodzenia, które to odpowiedzialne są za regenerację tkanek (2, 35).

Membrany stosowane w sterowanej regeneracji tkanek powinny spełniać wymagania stawiane wszystkim biomateriałom: być biokompatybilne, mieć zdolność okluzji komórkowej (stymulacja proliferacji osteoblastów), być integralne z tkankami gospodarza, łatwe w użyciu oraz powinien je cechować brak właściwości alergizujących i mutagennych (9). Dodatkowo błony takie powinny zwiększać przyleganie komórek oraz migrację komórek progenitorowych (2). Z jednej strony powierzchnia membrany powinna umożliwiać aktywację i proliferację komórek kościotwórczych (powierzchnia porowata), zaś ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy