Leczenie endodontyczne. Część II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Leczenie endodontyczne. Część II

Metoda postępującego stopniowania, czyli technika step-down, polega na poszerzeniu i oczyszczeniu koronowej części kanału przed częścią szczytową. Metoda pozwala na prostszy dostęp do szczytowej części kanału oraz eliminuje nieprawidłowości zębinowe znajdujące się w 2/3 koronowej części kanału. Pozwala usunąć główną masę rozpadłej miazgi oraz bakterie przed opracowaniem okolicy wierzchołkowej.

Podobnie jak w przypadku innych czynności, również standardowe leczenie kanałowe może wiązać się z różnymi powikłaniami wynikającymi z nieprawidłowej anatomii, niedogodnego dostępu do kanału lub niewłaściwej techniki wypełnienia.

Zamknięcie kanału polega na wypełnieniu opracowanego kanału korzeniowego. Ma ono na celu uzyskanie trójwymiarowego zabezpieczenia, które ma najważniejsze znaczenie na wysokości 1/3 długości korzenia zęba (boczne kanały korzeniowe).

Stosowane są różnorodne techniki zamykania kanału:

kondensacja boczna na zimno lub na ciepło, kondensacja pionowa na ciepło z kondensacją boczną,technika pojedynczego stożka, kondensacja płynną gutaperką, kondensacja termomechaniczna, technika odwróconego stożka, technika wypełnienia z pistoletu lub strzykawki na ciepło (7, 8).

Mechaniczne opracowanie kanałów pozwala na stu- lub tysiąckrotne zmniejszenie liczby bakterii. Jednak całkowitą ich eliminację uzyskuje się jedynie w 20-40% przypadków.

Dodatkowe przepłukiwania odkażające za pomocą 0,5-proc. roztworu podchlorynu sodu stosuje się u 40-60% przypadków. Ponowne założenie opatrunku z wodorotlenku wapnia zmniejsza liczbę bakterii niekorzystnie wpływających na zęby o 90-100%. Ponowne leczenie jest często zalecane przy braku powodzenia pierwszego leczenia. W takich przypadkach materiał użyty do wypełnienia kanału korzeniowego powinien być całkowicie usunięty. Procedurę usuwania można przeprowadzić za pomocą ogrzanych narzędzi endodontycznych, a gutaperkę usuwa się przez chemiczne rozpuszczenie chloroformem lub rektyfikowanym olejem terpentynowym...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy