Słaby noworodek – krytyczne pierwsze 24 godziny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Słaby noworodek – krytyczne pierwsze 24 godziny

Badane kliniczne poszczególnych układów oraz postępowanie lekarsko-weterynaryjne

Zaopatrzenie pępowiny

Pępowinę zaciskamy i odcinamy w odległości ok. 2 cm od brzucha. Jeśli nie krwawi, podwiązanie nie jest wymagane. Ewentualna dezynfekcja może zostać przeprowadzona, ale jeżeli poród odbywa się w czystych warunkach, zwykle nie jest konieczna.

Układ oddechowy

Fizjologicznie liczba oddechów w pierwszych 24 godzinach życia wynosi 12-20 na minutę. Najczęściej bezpośrednie zagrożenie życia po porodzie związane jest właśnie z brakiem oddechu. Prawidłowo po przecięciu pępowiny powinno dojść do nagłego spadku ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi, wzrostu stężenia dwutlenku węgla oraz jonów wodorowych, co pobudza chemoreceptory zlokalizowane w łuku tętnicy szyjnej oraz łuku aorty. Wysłane z tych receptorów impulsy pobudzają ośrodki oddechowe mózgowia. Jednocześnie duszność wyzwala odruchowe kurczenie się mięśni klatki piersiowej. Ujemne ciśnienie w drogach oddechowych prowadzi do zasysania powietrza do płuc. Pierwszy oddech pokonuje wysokie napięcie powierzchniowe i przezwycięża opór włókien sprężystych i mięśni gładkich, powodując w ten sposób rozklejanie się przylegających do siebie powierzchni pęcherzyków płucnych.

Jednakże słabe, pochodzące z ciężkich porodów noworodki nie są w stanie zacząć same oddychać lub ich oddechy nie są wystarczające, aby pokryć zapotrzebowanie na tlen, dlatego może u nich dochodzić do rozwoju hipoksji, w niektórych przypadkach tak zaawansowanej, że prowadzącej do zamartwicy. Aby zrozumieć, jak łatwo dochodzi u szczeniąt i kociąt do niedotlenienia, trzeba wiedzieć, że noworodki są dużo bardziej narażone na występowanie niedotlenienia niż osobniki dorosłe, ze względu na relatywnie małe nozdrza i drogi oddechowe. Ich płuca, często jeszcze nie do końca rozprężone, nie są w stanie sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu na tlen.

Zdolność płuc do rozprężania może być ograniczona przez nieodpowiednią produkcję surfaktantu (produko...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy