Słaby noworodek – krytyczne pierwsze 24 godziny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Słaby noworodek – krytyczne pierwsze 24 godziny

Stres płodowy

W przypadku przedłużającego się porodu (z różnych przyczyn) może dojść do śródmacicznego stresu i niedotlenienia płodów. Jest to stan zagrażający życiu i zdrowiu zarówno potomstwa, jak i samicy. Monitorowanie stanu płodów najskuteczniej można przeprowadzać, wykonując badanie ultrasonograficzne i oceniając szybkość akcji serca. U zdrowych płodów wynosi ono ok. 200-220 uderzeń na minutę. Spadek poniżej 180 uderzeń/min może świadczyć o niedotlenieniu, a poniżej 160 uderzeń/min stanowi bezwzględne wskazanie do udzielenia natychmiastowej pomocy porodowej (1). Zależnie od wyniku badania rodzącej samicy oraz oceny stanu płodów lekarz decyduje, czy poród zostanie rozwiązany farmakologicznie, czy też potrzebna jest interwencja chirurgiczna.

Powodzenie w porodach sterowanych farmakologicznie czy przy udzielaniu pomocy manualnej ocenia się na ok. 25-30%. Przy stwierdzeniu komplikacji okołoporodowych śmiertelność płodowa wynosi ok. 6% w przypadku podjęcia stosownej terapii w ciągu pierwszych 4 godzin od rozpoczęcia drugiej fazy porodu, a rośnie w przypadku przedłużających się problemów. Z tego względu szybka i właściwa pomoc weterynaryjna ma decydujące znaczenie dla życia miotu – zbyt późna konsultacja weterynaryjna lub podjęcie decyzji może być tragiczne w skutkach zarówno dla życia matki, jak i płodów (3).

Należy pamiętać, że noworodki pochodzące z ciężkiego porodu, kiedy była udzielana pomoc manualna, podawano leki czy przeprowadzono cesarskie cięcie, są zwykle słabsze, niż te urodzone w trakcie prawidłowo przebiegającej akcji porodowej, i wymagają natychmiastowej pomocy lekarsko-weterynaryjnej.

Poporodowa ocena noworodka

Okres noworodkowy u szczeniąt i kociąt jest czasem zupełnej zależności od matki, choćby ze względu na nie w pełni rozwinięty słuch, wzrok czy układ nerwowy. Umiejętność wczesnego badania noworodka może pozwolić na szybkie wykrycie poważnych zmian, zanim dojdzie do rozwoju schorzenia, lub może ułatwić podjęcie decyzji klini...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy