RTG klatki piersiowej – tutaj nie ma nic wielkiego? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

RTG klatki piersiowej – tutaj nie ma nic wielkiego?

Przypadek 2

Czternastoletni kot, kastrowany samiec, przyprowadzony został do kliniki przez właścicielkę z powodu utrzymującego się od kilku dni przyspieszonego oddechu oraz wyraźnego obniżenia aktywności fizycznej i anoreksji. Pacjenta skierowano do Pracowni RTG. Na ryc. 2a w projekcji lewobocznej widoczne jest zamazanie cienia serca oraz przednich pól płucnych przez obecny w jamach opłucnej płyn. Niewidoczna pozostaje również linia przepony.

W obszarze kąta kręgosłupowo-przeponowego znajduje się pierścieniowy cień zajmujący nieco ponad jedną przestrzeń międzyżebrową (XI). Na podstawie tego obrazu nie można jednak stwierdzić, czy płyn obecny jest w jednej, czy w obydwu jamach opłucnowych. Ryc. 2b przedstawia obraz klatki piersiowej w projekcji brzuszno-grzbietowej (VD). Tutaj obraz płuca lewego nie prezentuje wyraźnych zmian. Widoczne jest lite zacienienie przedniej części jamy opłucnowej.

W części tylnej płat doogonowy płuca prawego odsunięty jest od ściany klatki piersiowej, co wskazuje na obecność płynu, a w rzucie XI pmż obecny jest pierścieniowy cień w płucu. Zacienienie przedniej części jamy opłucnowej prawej nie pozwala stwierdzić, czy mamy do czynienia z płynem, czy z guzem, dlatego też u pacjenta wykonano badanie TK klatki piersiowej z kontrastem.

Ryc. 2c to tomogram przedniej części klatki piersiowej, na którym widoczny jest guz płata środkowego płuca prawego (T) oraz wolny płyn w jamie opłucnowej (P). Na ryc. 2d można zobaczyć pojedynczy guzek w płacie doogonowym płuca lewego. Na ryc. 2e widoczne są duży jamisty guz w płacie doogonowym płuca prawego (czerwona strzałka) oraz zwiększona ilość płynu w jamach opłucnej (czarne proste strzałki).

Po stronie prawej widać, jak płyn poszerza szczeliny międzypłatowe, po lewej tworzy nieregularne zbiorniki podopłucnowe. W badaniu cytopatologicznym płynu z jamy opłucnowej prawej stwierdzono liczne komórki atypowe wskazujące na proces nowotworowy o typie raka.

Przypadek 3

W Pracowni Diagn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.