Zagrożenia pasożytnicze u kotek przeznaczonych do rozrodu – możliwości diagnostyki i terapii. Cz. II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zagrożenia pasożytnicze u kotek przeznaczonych do rozrodu – możliwości diagnostyki i terapii. Cz. II

Nicienie (łac. nematoda)

Toxocara cati

Inwazje tych pasożytów występują powszechnie u młodych zwierząt. Do ekspansji Toxocara spp. w Polsce w znacznym stopniu przyczyniają się wolno żyjące lisy z powodu rosnącej populacji tego gatunku. Cykl rozwojowy glisty kociej jest prosty (geohelminty), z wędrówką typu „ascaris”, mogą w nim również uczestniczyć żywiciele parateniczni (małe gryzonie) (39). U kotów nie dochodzi do inwazji przez łożysko, jak ma to miejsce u suk (1). Koty starsze i dorosłe zarażają się drogą pokarmową, połykając inwazyjne jaja ze środowiska w czasie codziennej higieny (wylizywania sierści) lub inwazyjne larwy po zjedzeniu żywicieli paratenicznych (gryzonie). Kocięta ssące połykają larwy inwazyjne drogą laktogenną, ale jedynie po inwazji matki w ostatnim okresie ciąży – wówczas wydalanie jaj trwa przez całą laktację (18, 39).

Stąd już u kilkutygodniowych osobników mogą wystąpić kliniczne objawy zarobaczenia, tj.: utrata apetytu, nastroszenie sierści, wychudzenie, wymioty, rozdęty i wypełniony płynem brzuch (7, 16). Ciężka inwazja doprowadza do nieżytu jelit (18). Dodatkowo migrujące przez wątrobę, płuca i inne narządy larwy powodują uszkodzenie tkanek różnego stopnia. Dorosłe robaki mogą być wydalane z kałem lub wymiotami. W inwazji o ciężkim przebiegu dochodzi do wgłobień oraz niedrożności jelit i śmierci zwierzęcia (7). Okres prepatentny jest różny, po połknięciu inwazyjnych jaj wynosi ok. 6-8 tyg., zaś okres patentny trwa 4-6 mies. (1). Jaja glist dają się łatwo zidentyfikować w kale metodą flotacji (39).

Odrobaczanie kociąt można rozpocząć w trzecim tygodniu życia (u kota brak zarażenia prenatalnego) i powtarzać co 2 tygodnie do zakończenia karmienia (fenbendazol, flubendazol, pyrantel). Następnie podaje się comiesięczne dawki leku do ukończenia 6. miesiąca życia (emodepsyd albo milbemycyna, moksydektyna, selamektyna).

Ciężarne kotki powinny być odrobaczane na około siedem dni przed spodziewanym porodem, aby zapobiec przenos...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy