Wybrane aspekty zaburzeń okresu okołoporodowego kotek

Wybrane aspekty zaburzeń okresu okołoporodowego kotek. Część II

Mastitis

Zapalenie gruczołu sutkowego zdarza się dużo częściej u suk niż u kotek. Drogi wnikania drobnoustrojów oraz przyczyny występowania zapalenia gruczołu sutkowego mają znaczący wpływ na obraz choroby. W przypadku wniknięcia drobnoustrojów wstępującą drogą galaktogenną lub przez uszkodzoną skórę mastitis dotyczy zazwyczaj pojedynczego gruczołu. Zapalenie w obrębie całego gruczołu sugerować może hematogenną drogę rozprzestrzeniania się patogenów, co może być objawem towarzyszącym poporodowemu zapaleniu macicy. Drobnoustroje, które najczęściej są przyczyną występowania zapalenia gruczołu sutkowego, to Staphylococcus spp. i Streptococcus spp. Zakażenie bakteriami E. coli może prowadzić do tworzenia się ropni (5).

Zapalenie gruczołu sutkowego może przybierać postać ostrą, której towarzyszą objawy ogólne (2). Gruczoł staje się twardy, bolesny i znacznie cieplejszy. Częstą reakcją jest niedopuszczanie miotu do ssania, co owocuje początkowo wokalizacją, a później postępującym osłabieniem kociąt.

Leczenie obejmuje kurację antybiotykową i – w zależności od nasilenia objawów – kombinowaną terapię wspomagającą obejmującą środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe oraz ewentualnie terapię nawadniającą. Odstawienie kociąt od matki jest decyzją, na którą wpływa wiele czynników. Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę ogólną kondycję matki, jako że laktacja jest dużym fizycznym obciążeniem dla jej organizmu. Ponadto w niektórych przypadkach stosowane leki (np. antybiotyki) wymuszają odstawienie miotu i rozpoczęcie dokarmiania preparatami mlekozastępczymi. W celu zahamowania produkcji mleka po odstawieniu kociąt użyteczna jest cabergolina w dawce 5 µg/kg m.c. przez 5-7 dni (17).

Bezmleczność

Agalactia, czyli brak mleka w gruczole mlekowym, może być spowodowana kilkoma przyczynami. Jako bezmleczność pierwotna może wynikać z niedorozwoju gruczołu mlekowego i niestety nie jest możliwe leczenie tej postaci schorzenia. Druga forma to agalactia wtórna, która spotyk...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy