Wybrane aspekty zaburzeń okresu okołoporodowego kotek

Wybrane aspekty zaburzeń okresu okołoporodowego kotek. Część II

Wypadnięcie macicy

Wypadnięcie macicy jest raczej rzadko spotykanym stanem u kotek. Niemniej jego wystąpienie stanowi zawsze potencjalne zagrożenie dla życia samicy i fachowa interwencja powinna być podjęta w jak najkrótszym czasie. W praktyce do wypadnięcia macicy dochodzi w trakcie porodu lub tuż po jego zakończeniu, a warunkiem jego wystąpienia jest oczywiście otwarta szyjka macicy. Wypadanie macicy obserwowano zarówno u wieloródek, jak i u pierwiastek (4). Ze względu na fakt często przeprowadzonej w trakcie interwencji amputacji macicy brak jest pełnych i rzetelnych informacji na temat tendencji do ponownego wystąpienia tego schorzenia podczas kolejnych ciąż i porodów.

Wśród czynników predysponujących do wypadnięcia macicy należy wymienić: ciężki poród, niefachowo udzielaną, brutalną pomoc porodową. Niemniej przypadki prolapsus uterii zdarzają się również w następstwie fizjologicznego porodu. Wypadnięciu może ulec jeden róg lub cała macica. Objawy kliniczne oprócz osłabienia i apatii samicy obejmują przede wszystkim obecność wystającego przez szparę sromową szarego, ubrudzonego zaschniętymi lochiami poporodowymi worka w kształcie litery „Y” (ryc. 1). Kotka na skutek stresu i bólu zazwyczaj nie opiekuje się kociętami, natomiast prawidłowo przeprowadzona interwencja lekarska w połączeniu z odpowiednim zabezpieczeniem przeciwbólowym może przywrócić u samicy pełnię odruchów macierzyńskich.

W przebiegu prolapsus uteri bezpośrednie zagrożenie dla życia kotki stanowi, oprócz niebezpieczeństwa skrwawienia, na skutek przerwania naczyń krwionośnych towarzyszących macicy, długo trwający proces, w trakcie którego może dojść do zaburzeń w krążeniu. Na skutek zaciśnięcia naczyń może rozwinąć się martwica tkanek. Ponadto mechaniczne uszkodzenia w połączeniu z infekcją pozostającej na zewnątrz macicy mogą doprowadzić do gwałtownie przebiegającej infekcji, a nawet sepsy (1).

Leczenie zachowawcze polega na repozycji macicy przy odpowiednim zabezpieczeniu anestez...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy