Wczesna sterylizacja – wady i zalety - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wczesna sterylizacja – wady i zalety

Wady

Trudności związane z przygotowaniem pacjenta do zabiegu oraz z przebiegiem znieczulenia

Zabiegi u młodych zwierząt, tak jak te przeprowadzane u dorosłych, wymagają odpowiedniego przygotowania pacjenta. Bardzo ważnym aspektem jest przegłodzenie zwierzęcia, jednak należy pamiętać, że u pacjentów pediatrycznych i neonatalnych występuje zwiększone ryzyko hipoglikemii. Zwierzęta młodsze niż 10 tygodni nie powinny otrzymywać posiłku przez 3-4 godziny przed zabiegiem, a pierwszy, niewielki posiłek może być podany już godzinę po zabiegu (12).

W przypadku pacjentów neonatologicznych dystrybucja oraz metabolizm leków są inne niż u dorosłego zwierzęcia. U tak młodego zwierzęcia zmniejszone jest wiązanie białek, co jest wynikiem niższego poziomu albumin w surowicy krwi. Skutkiem tego zmniejszone jest powinowactwo dla leków. Dodatkowo młode organizmy mają obniżony poziom alfa1 kwasowej glikoproteiny (AGP), co jest znaczące podczas stosowania np. lidokainy (18). Również funkcjonowanie bariery krew − mózg różni się u bardzo młodych pacjentów i jest 5-, 6-krotnie bardziej przepuszczalna dla pentobarbialu oraz morfiny niż u dorosłych osobników (18).

Należy również mieć na uwadze fakt, że młode zwierzęta mają więcej wody i mniej tkanki tłuszczowej, co może mieć znaczenie przy stosowaniu leków rozpuszczalnych w tłuszczach (18). W związku z tym zalecanym protokołem jest podaż atropiny (0,04 mg/kg m.c. i.m.), oksymorfiny (0,11 mg/kg m.c. i.m.), po 15 minutach propofolu (3,4 mg/kg m.c. i.v.) oraz izofluranu (12). W miarę wzrostu i rozwoju różnice te powoli zanikają i metabolizm leków stale osiąga stopniowo poziom taki jak u zwierząt dorosłych. W przypadku przeprowadzania zabiegów w nieco późniejszym okresie życia, tj. u pacjentów powyżej 12. tygodnia życia, powyższe różnice nie występują, a stosowane protokoły są analogiczne do tych, które są stosowane u dorosłych organizmów (19).

Niedorozwój zewnętrznych narządów rozrodczych

U zwierząt poddanych pediatryczn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy