Wczesna sterylizacja – wady i zalety - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wczesna sterylizacja – wady i zalety

Zalety

Bezpieczeństwo zabiegu i rzadziej występujące powikłania pooperacyjne

Do niewątpliwych zalet gonadektomii pediatrycznej należy możliwość przeprowadzenia zabiegu w krótkim czasie, a co za tym idzie – krótszy jest czas wpływu anestetyków na organizm, a tym samym ryzyko powikłań związanych z przebiegiem znieczulenia jest niższe (4, 12). Do zalet można również zaliczyć mniejsze krwawienie śródzabiegowe oraz krótszy okres rekonwalescencji (12).

Powikłania pooperacyjne po przeprowadzonej wczesnej sterylizacji występują relatywnie rzadko. Szacuje się, że wystąpienie stanu zapalnego w operowanej okolicy występuje jedynie u 10% pacjentów pediatrycznych (12). Aspekty te czynią zabiegi pediatryczne bezpieczniejszymi od tych, które są wykonywane u dorosłego zwierzęcia.

Mniejsze ryzyko pokastracyjnego nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu, które czasami rozwija się u samic po przeprowadzonym zabiegu owariohisterektomii, jest często nazywane nietrzymaniem moczu reagującym na estrogeny, ponieważ w praktyce lekarsko-weterynaryjnej często pozytywne efekty przynosi terapia hormonalna. Argumentem potwierdzającym tę teorię jest istotny wpływ estrogenów na szczelność zwieracza cewki moczowej. Pozytywne efekty terapii estrogenowej obserwuje się u około 61-65% suk, jednakże ze względu na możliwe skutki uboczne stosowania estrogenów egzogennych nie jest ona zalecana (1).

Z drugiej strony, istnieją również argumenty zaprzeczające bezpośredniej roli estrogenów w procesie zamykania cewki. Autorzy sugerują, że zarówno suki sterylizowane, jak i te, które są w fazie anoestrus, mają podobne stężenia estrogenów w surowicy krwi. Natomiast  samice, których cykl jest regulowany przez podaż egzogennych gestagenów, nie wykazują podobnych objawów (10), co wynika z faktu, iż za napięcie w cewce moczowej w 50% odpowiada układ współczulny. Istnieją również doniesienia, które mówią, że po kastracji zmienia się aktywność gonadotropin, co może być jedną z przyczyn nietrzym...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy