Rozród psów w gabinecie internistycznym

Rozród psów w gabinecie internistycznym

Przygotowanie do rozrodu

W codziennej praktyce często można spotkać się z pytaniami o to, jak przygotować psa do rozrodu. Należy skupić się na aspektach zdrowotnych tego przygotowania, jednocześnie uczulając opiekunów na wymagania i przepisy hodowlane ustanowione przez Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), a także zwrócić uwagę na temat wad dziedzicznych charakterystycznych dla danej rasy. Podczas przeprowadzania wywiadu należy ustalić przeszłość reprodukcyjną suki oraz przebieg jej dotychczasowych cieczek. Powinno się ponadto skontrolować aktualność przeprowadzonych szczepień oraz profilaktyki przeciwko ekto- i endopasożytom. Poza dokładnym badaniem klinicznym zalecane jest również wykonanie badania krwi (morfologia i biochemia), badania moczu z osadem oraz stężenia hormonów tarczycy u ras predysponowanych. Ze względu na możliwą transmisję drobnoustrojów chorobotwórczych niezbędne jest wykonanie badania mikrobiologicznego wymazu z pochwy właściwej oraz nasienia w przypadku samców. Większość komercyjnych laboratoriów w swojej ofercie posiada tzw. panel/profil reprodukcyjny [Chlamydia (Chlamydophila) spp., Herpesvirus (CHV), Mycoplasma spp.]. Ze względu na poważne konsekwencje dla prowadzenia hodowli, wiążące się z toksoplazmozą, zaleca się rozszerzenie diagnostyki o badanie miana przeciwciał przeciwko Toxoplasma gondii, zwłaszcza w przypadku zwierząt karmionych dietą typu BARF, polujących czy okazjonalnie dostających surowe mięso (13).

W przypadku samic, które jeszcze nie rodziły, zalecane jest badanie palpacyjne oraz z wziernikiem w celu wykluczenia obecności przeszkód mechanicznych w drogach rodnych, takich jak zwężenia, zrosty, taśmy czy przegrody.

Kolejnym badaniem, które powinno zostać przeprowadzone u zwierząt przed wprowadzeniem ich do rozrodu, jest USG układu rozrodczego zarówno samca, jak i samicy. U samic należy ocenić struktury znajdujące się na jajniku oraz macicę, u samców natomiast – oprócz badania gonad – należy również ocenić stan gruc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy