Powikłania po zabiegu owariohisterektomii u psów i kotów – opisy przypadków. Cz. II. Powikłania pooperacyjne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Powikłania po zabiegu owariohisterektomii u psów i kotów – opisy przypadków. Cz. II. Powikłania pooperacyjne

Leczenie

W trakcie zabiegu zlokalizowano zmianę wypełnioną wydzieliną ropną w okolicy dogrzbietowej od pęcherza moczowego, co odpowiadało zwyrodnieniu kikuta macicy (ryc. 5). Masę usunięto po uprzednim podwiązaniu jej w okolicy szyjki macicy oraz po podwiązaniu naczyń fragmentów sieci większej, które uległy zrostowi ze zmianą. Po odjęciu pozostałości trzonu macicy przystąpiono do zabiegu cystotomii, podczas której usunięto zmineralizowany złóg o średnicy 2 cm. Jamę brzuszną przepłukano sterylnym roztworem Ringera, a następnie trzema piętrami szwów chirurgicznych zamknięto ścianę jamy brzusznej. Nie można wykluczyć, że drażnienie wywołane ropnym stanem zapalnym kikuta macicy wywołało przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego, co może być czynnikiem predysponującym do rozwoju kamicy moczowej.

Na podstawie opisanych przypadków klinicznych można stwierdzić, że zwyrodnienie błony śluzowej kikuta macicy, także ropne, może mieć przebieg kliniczny lub podkliniczny. W przebiegu objawowym pacjenci prezentują się niespecyficznie, a objawy są ogólne lub dotyczą układu moczowego – poliuria, polidypsja, posikiwanie, domieszki ropno-śluzowe w moczu. W przypadku, gdy szyjka macicy jest otwarta, stwierdzenie ropnego wypływu z dróg rodnych po zabiegu OVH jest objawem, który pozwala na postawienie jednoznacznej diagnozy, jednakże szyjka macicy bywa zamknięta i wówczas nie obserwuje się wypływów. Postawienie rozpoznania ułatwiają badanie ultrasonograficzne, a także laparotomia wykonana z zamiarem usunięcia zmiany (6).

Terapia ropni kikuta macicy polega na chirurgicznym ich usunięciu z podwiązaniem materiałem rozpuszczalnym monofilamentowym doczaszkowo za szyjką macicy. Zabieg należy prowadzić ostrożnie, aby nie doszło do zanieczyszczenia jamy otrzewnej treścią ropną. Jamę otrzewną należy dokładnie płukać sterylnym roztworem Ringera lub 0,9-proc. NaCl. Aktywny stan zapalny wymaga wdrożenia antybiotykoterapii oraz leczenia przeciwzapalnego, przeciwbólowego (6).

Zapobiegan...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy