Powikłania po zabiegu owariohisterektomii u psów i kotów – opisy przypadków. Cz. II. Powikłania pooperacyjne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Powikłania po zabiegu owariohisterektomii u psów i kotów – opisy przypadków. Cz. II. Powikłania pooperacyjne

PRZYPADKI KLINICZNE

Opis zwierzęcia:

gatunek: pies, rasa: mieszana,płeć: samica,wiek: ok. 12 miesięcy,waga: 10 kg.

Wywiad i badanie kliniczne

Ze względu na to, że zabieg kastracji odbył się jeszcze przed adopcją zwierzęcia przez obecnych właścicieli, dokładne określenie jego terminu było niestety niemożliwe. Czas od wykonanej OVH oszacowano na kilka tygodni. Właściciele zgłosili się do UCMW z objawami:

apatii,braku apetytu,bólu brzucha,podwyższonej temperatury ciała.

Ze względu na niespecyficzny charakter objawów oraz wykonaną wcześniej OVH podjęto decyzję o wykonaniu badania ultrasonograficznego. Podczas obrazowania jamy brzusznej stwierdzono obecność zmiany, która topograficznie odpowiadała kikutowi macicy. Zmiana była grubościenna, z nieprzemieszczającą się echogeniczną zawartością, która w badaniu dopplerowskim nie przejawiała unaczynienia. W badaniach krwi nie stwierdzono znaczących zaburzeń za wyjątkiem podwyższonego WBC (21,38 tys./uL) oraz zwiększonej liczby neutrofili segmentowanych (17,61 tys./uL). Pacjentkę skierowano na zabieg laparotomii diagnostycznej w związku z podejrzeniem ropnia kikuta macicy.

Leczenie

W trakcie procedury chirurgicznej zlokalizowano zmianę odpowiadającą wielkością masie zobrazowanej wcześniej ultrasonograficznie. Twór patologiczny okazał się być wypełniony ropną wydzieliną. Dodatkowo obserwowano silny stan zapalny z reakcją okolicznych tkanek. Stan zapalny w okolicy dogrzbietowej wywołał patologiczne zespolenie zewnętrznej ściany ropnia kikuta macicy ze ścianą aorty brzusznej oraz żyły głównej doogonowej. W związku zaistniałą sytuacją odstąpiono od natychmiastowego usunięcia tworu.

Zmianę obłożono sterylnymi gazami, nacięto, usunięto możliwie największą ilość płynu, a następnie zdrenowano cewnikiem Folleya w celu zapewnienia stałego odpływu oraz możliwości płukania. W okolicy pozostałości więzadła jajnikowego nie stwierdzono widocznej tkanki jajnikowej, która mogłaby być przyczyną problemu zwyrodn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy