Planowe cięcie cesarskie u psów – czy je wykonywać, a jeśli tak, to kiedy? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Planowe cięcie cesarskie u psów – czy je wykonywać, a jeśli tak, to kiedy?

Wybór terminu planowego cięcia cesarskiego

Jak wspomniano wcześniej, planowe cięcie cesarskie przeprowadza się po uzyskaniu przez płody dojrzałości, a jednocześnie przed rozpoczęciem się naturalnego porodu, a zwłaszcza jego 2. okresu – fazy wypierania płodów. Wykorzystuje się przy tym metody przewidywania terminu porodu oraz stopnia zaawansowania ciąży i stopnia rozwoju zarodków/płodów.

Badania

Pomiary stężeń hormonów

Przewidywany termin porodu może być wyznaczony na podstawie pomiaru stężeń hormonów podczas cieczki, w której suka jest przeznaczona do pokrycia. Porodu można się spodziewać w czasie 65 ± 1 dni po przedowulacyjnym wyrzucie LH i początku wzrostu stężenia progesteronu lub w czasie 63 ± 1 dni po owulacji. Z kolei stężenie progesteronu we krwi mierzone pod koniec ciąży wykazuje spadek do wartości poniżej 2 ng/ml w czasie 18-36 godzin przed rozpoczęciem porodu. Planowe cięcie cesarskie może być więc bezpiecznie wykonane po 63. dniu od wyrzutu LH. Zabieg można też przeprowadzić, gdy stężenie progesteronu spadnie poniżej 2 ng/ml.

Wiąże się to jednak z koniecznością parokrotnego codziennego pobierania krwi do badań i ponoszeniem kosztów z tego tytułu. Z tego też względu planowe cięcie cesarskie bywa niekiedy wykonywane w pewnym pośpiechu, aby nie dopuścić do rozpoczęcia porodu (ze względu na potencjalne ryzyko) po spadku stężenia progesteronu. Alternatywnym rozwiązaniem może być przygotowanie do operacji przy użyciu aglepristonu (15), podobnie jak indukcja porodu przed jego naturalnym rozpoczęciem (2, 8).

Cytologia pochwy

Badania cytologiczne wymazów pochwowych służą określeniu faz cyklu rujowego, zwykle w kontekście wyboru optymalnego terminu krycia. Jeżeli są kontynuowane, dają podstawę do wyznaczenia początku fazy porujowej (dioestrus), co przejawia się spadkiem udziału komórek powierzchniowych o co najmniej 20%. Następuje to zwykle w dniach 4.-10. (średnio 6.) po owulacji. Porodu należy się spodziewać w czasie 51-60 (średnio 57)...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy