Ropomacicze u suk. Nowe perspektywy w terapii zachowawczej i diagnostyce - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ropomacicze u suk. Nowe perspektywy w terapii zachowawczej i diagnostyce

Leczenie

W leczeniu ropomacicza (niezależnie od zastosowanej metody) kluczowe jest tempo postawienia rozpoznania, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie właścicieli niesterylizowanych suk i zwracanie ich uwagi na to, że w okresie porujowym nawet nieznaczny wypływ z pochwy może świadczyć o zagrażającej życiu patologii (11).

Leczenie chirurgiczne

Metodą z wyboru w przypadku ropomacicza jest zabieg owariohisterektomii (OHE) (2,6,12). Jest to nie tylko usunięcie zmienionego chorobowo narządu, dające duże szanse na szybkie wyzdrowienie, ale także zabieg zapobiegający ewentualnym nawrotom choroby w przyszłości (13). Bardzo ważne jest, by w przypadku ostrej choroby ustabilizować stan pacjenta przed zabiegiem, a w trakcie opieki pooperacyjnej kontynuować płynoterapię oraz podawać antybiotyki o szerokim spektrum.

Najnowsze badania z zakresu anestezjologii weterynaryjnej wykazały pozytywny wpływ znieczulenia z zastosowaniem ketaminy na przebieg okresu zdrowienia zwierząt po zabiegu OHE wykonanego u suk z ropomaciczem (10). W przebiegu zapalenia o charakterze ogólnoustrojowym na skutek stymulacji cytokin prozapalnych takich jak czynnik martwicy nowotworu (z ang. tumor necrosis factor – TNF-α) i interleukina 6 (IL-6) w organizmie wzrasta stężenie białek ostrej fazy, w tym tzw. białka C-reaktywnego, którego pomiar jest bardzo przydatny w monitorowaniu stanu pacjenta i ocenie rokowań. Ze względu na swoje właściwości sympatykomimetyczne katamina jest zalecanym lekiem anestetycznym w zabiegach u pacjentów w zespołach ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (z ang. systemic inflammatory response syndrome – SIRS). Przeprowadzone niedawno przez zespół Liao i wsp. badania wykazały, że dodanie ketaminy w dawce 0,5 mg/kg  i.v. do premedykacji, 0,6 mg/kg/h CRI (z ang. constant rate infusion – stała prędkość wlewu) w czasie zabiegu i 0,3 mg/kg/h CRI przez 24 godziny po zabiegu istotnie obniża poziom białka C-reaktywnego (13).

Leczenie zachowawcze

W niektórych przyp...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy