Rola i zadania technika weterynarii podczas operacji małych ssaków oraz w opiece pooperacyjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rola i zadania technika weterynarii podczas operacji małych ssaków oraz w opiece pooperacyjnej

Przygotowanie sali przed zabiegiem

Gdy jedna osoba zajmuje się zwierzęciem, inna w tym czasie przygotowuje salę chirurgiczną.

Rolą technika jest, aby chirurg, wchodząc na salę operacyjną, miał wszystko przygotowane. Jest wiele czynności, które należy w tym celu wykonać:
  1. W sali chirurgicznej musi być czysto. Stół operacyjny i jego otoczenie powinny być odkażone.
  2. Przygotowanie narzędzi – wiedząc, jaki rodzaj zabiegu jest planowany, technik weterynarii powinien przygotować stosowany zestaw narzędzi.
  3. Ważne dodatki – po sprzęcie chirurgicznym należy przygotować inne materiały, które będą potrzebne lekarzowi do zabiegu – pola operacyjne, gaziki, rękawiczki chirurgiczne, maseczki, fartuchy chirurgiczne.
  4. Przygotowanie sprzętu – dolanie leku do maszyny do narkozy wziewnej, sprawdzenie dostępności tlenu (jeśli zabieg planowany jest w narkozie wziewnej), przygotowanie i podpięcie aparatu monitorującego czynności życiowe zwierzęcia podczas zabiegu, przygotowanie maty grzewczej, która będzie pomocna w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała pacjenta w trakcie operacji. Przygotowanie innych sprzętów, jeśli planowane jest ich użycie w trakcie danego zabiegu.

Mata grzewcza w przypadku małych ssaków przydaje się prawie przy każdym zabiegu, ponieważ zwierzęta te łatwo się wychładzają podczas znieczulenia. Lekarz weterynarii, wchodząc na salę operacyjną, powinien mieć już przygotowane miejsce do pracy, sprzęt, narzędzia i inne materiały, które będą mu potrzebne do wykonania jego zadania. Na stole powinno leżeć spremedykowane i wywiązane do zabiegu zwierzę. Pole operacyjne powinno być wygolone i odkażone. Na tym etapie technik weterynarii pomaga chirurgowi umyć się i ubrać do zabiegu. Lekarz weterynarii wprowadza zwierzę w głębokie znieczulenie i rozpoczyna się operacja.

Galeria

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.