Rejestracja zakładu leczniczego dla zwierząt

Rejestracja zakładu leczniczego dla zwierząt

Wraz z wnioskiem podmiot prowadzący zakład leczniczy dla zwierząt składa oświadczenie o prawdziwości podanych danych oraz spełnianiu ustawowych warunków prowadzenia zakładu.

Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna, w terminie 50 dni od dnia złożenia wniosku o rejestrację ZLZ, po sprawdzeniu dokumentów, dokonuje wpisu do ewidencji oraz wydaje wnioskodawcy zaświadczenie o wpisie. Jeżeli rada nie dokona wpisu w powyższym terminie, a od dnia wpływu wniosku o wpis do rady upłynęło 60 dni, wnioskodawca może rozpocząć działalność weterynaryjną po uprzednim zawiadomieniu o tym na piśmie rady, która nie dokonała wpisu. Nie dotyczy to przypadku, w którym organ wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o wpis nie później niż przed upływem 7 dni od dnia jego otrzymania. W takim przypadku termin 60 dni biegnie dopiero od dnia wpływu uzupełnienia wniosku o wpis.

Ważne, aby pamiętać, iż po zarejestrowaniu zakładu należy zgłaszać do rady wszelkie zmiany w zakresie danych podawanych we wniosku o wpis do ewidencji ZLZ. Zgłoszeniu podlega również zamiar zaprzestania świadczenia usług weterynaryjnych. W przypadku stwierdzenia, że ZLZ przestał spełniać ustawowe wymogi jego prowadzenia, okręgowa izba lekarsko-weterynaryjna wyznacza termin do usunięcia uchybień, a po jego bezskutecznym upływie może podjąć uchwałę o skreśleniu zakładu z ewidencji. Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna skreśla z ewidencji zakład leczniczy dla zwierząt bez wyznaczenia terminu do usunięcia uchybień w przypadku stwierdzenia, że usługi weterynaryjne świadczone są w tym zakładzie przez osoby nieuprawnione do świadczenia tego typu usług. Zakład leczniczy dla zwierząt podlega skreśleniu z ewidencji także wtedy, gdy okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna dokonała wpisu z naruszeniem prawa (tj. wpisała do ewidencji zakład, który nie spełniał wymogów jego rejestracji).

Jeżeli zakład leczniczy dla zwierząt w terminie trzech miesięcy od dnia dokonania wpisu do ewidencji nie podjął działalności w zakresie świadczenia usług weterynaryjnych, okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna wyznaczy termin podjęcia tej działalności, a po jego bezskutecznym upływie skreśli zakład z ewidencji.

Okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna skreśli również z ewidencji ZLZ utworzony i prowadzony przez osobę fizyczną, będącą lekarzem weterynarii, w przypadku:

  1. pozbawienia lekarza weterynarii prawa wykonywania zawodu;
  2. zawieszenia lekarza weterynarii w prawie wykonywania zawodu;
  3. zrzeczenia się przez lekarza weterynarii prawa wykonywania zawodu;
  4. skreślenia lekarza weterynarii z rejestru członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej z innych niż wyżej wskazane przyczyn.

Wpis, odmowa wpisu, zmiana wpisu i skreślenie z ewidencji następują w drodze uchwały okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej, od której przysługuje odwołanie w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego do Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji. Prawomocna (ostateczna) uchwała o skreśleniu ZLZ z ewidencji równoznaczna jest z utratą prawa świadczenia usług weterynaryjnych w danym zakładzie od dnia, w którym uchwała stała się ostateczna.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy