Rehabilitacja po zabiegu resekcji główki kości udowej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rehabilitacja po zabiegu resekcji główki kości udowej

Rehabilitacja po zabiegu

Terapia przeciwbólowa

Terapię przeciwbólową rozpoczynamy już w pierwszym dniu po operacji. Przede wszystkim zabiegi krioterapii – takie jak okłady lodowe, które mogą być wykonywane przez właściciela w domu – są prostą i skuteczną metodą analgezji. Należy jednakże pamiętać o poinstruowaniu właściciela o tym, że lodu lub mrożonych kompresów żelowych nigdy nie wolno kłaść bezpośrednio na ranę, ale należy owinąć je np. w cienki ręcznik. W innym przypadku istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia tkanki. Zabieg stosuje się przez ok. 15 minut, w okresie pooperacyjnym kilka razy dziennie, a następnie w razie potrzeby, szczególnie po przeprowadzeniu ćwiczeń aktywnych.

Już od pierwszych dni po operacji należy rozpocząć stosowanie nieinwazyjnych zabiegów fizykalnych, do których zaliczamy przede wszystkim: elektroterapię, laseroterapię i magnetoterapię. Przy określeniu dawkowania i metody wykonania zabiegu należy zapoznać się z zaleceniami producenta urządzenia i każdorazowo wziąć pod uwagę aktualny stan pacjenta.

Elektroterapia

Dla efektów przeciwbólowych w zakresie elektroterapii stosujemy metodę TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation), czyli przezskórną elektryczną stymulację nerwów, która powoduje blokadę reakcji bólowych i inicjuje wydzielanie naturalnych substancji przeciwbólowych, takich jak endorfiny. Elektrody przykładamy obustronnie na wysokości kręgów od L2 do S1. Szczególną uwagę należy zwrócić na efektywność przepływu prądu. O ile zaraz po operacji pies jest ostrzyżony i elektrody dotykają bezpośrednio skóry, o tyle w okresie późniejszym, kiedy sierść już odrosła, należy zmoczyć miejsce styku i zastosować specjalny żel.

Paramenty zabiegowe:
  • częstotliwość impulsu: 10-200 Hz;
  • natężenie: każdy pies reaguje inaczej, dlatego po założeniu elektrod zwiększamy natężenie o 1 mA do momentu gdy zauważymy rekcję psa, która pojawia się najczęściej w zakresie 12-25 mA, w czasie trwania zabiegu podwyższamy natężenie;
  • czas trwania zabiegu: 15-20 min.

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.