Radiologia interwencyjna – tam, gdzie chirurgia staje się bezradna - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Radiologia interwencyjna – tam, gdzie chirurgia staje się bezradna

Trudno w tym momencie nie wspomnieć o innej technice małoinwazyjnej, umożliwiającej zachowanie funkcji nerek przy całkowitej niedrożności moczowodów. Od kliku lat dostępne są w medycynie weterynaryjnej zestawy umożliwiające wykonanie podskórnego bypassu moczowodu (SUB – Subcutaneous Ureteral Bypass). Zabieg może być wykonywany zarówno u psów, jak i kotów, polega on na chirurgicznym wprowadzeniu cewnika do miedniczki nerkowej, który poprzez port wszyty podskórnie łączy się z wnętrzem pęcherza moczowego. Wspomniany port umożliwia płukanie całego układu, które powinno być wykonywane zazwyczaj co kilka miesięcy. Operacja implantacji wykonywana jest poprzez laparotomię i wyeksponowanie nerki oraz pęcherza moczowego, jednak do poprawnego umiejscowienia cewnika w miedniczce nerkowej oraz do oceny drożności układu konieczne jest wykorzystanie ramienia C (ryc. 4).

Drugą grupę zabiegów z zakresu radiologii interwencyjnej stanowią procedury mające na celu zamknięcie przepływu krwi w naczyniu lub grupie naczyń krwionośnych. W zależności od rodzaju zabiegu, średnicy naczynia czy jego lokalizacji będziemy wykorzystywać różne techniki i narzędzia do tego służące.

Ze względu na bardzo dużą liczbę powikłań okołooperacyjnych podczas zabiegów chirurgicznych techniki radiologii interwencyjnej coraz częściej wykorzystywane są w leczeniu zespoleń wrotno-obocznych wewnątrzwątrobowych u psów. Preparacja naczynia wewnątrz miąższu wątroby, bardzo duża traumatyzacja oraz liczne powikłania krwotoczne sprawiają, że niewielu chirurgów decyduje się na przeprowadzenie tak trudnego i ryzykownego zabiegu. Zabieg małoinwazyjny cechuje się stosunkowo krótkim czasem trwania procedury oraz bardzo małą liczbą powikłań, jednak cena materiałów niezbędnych do jego przeprowadzenia często przekracza możliwości finansowe opiekunów zwierząt. W zależności od ciśnienia panującego w układzie wrotnym możliwe są do wykorzystania dwie techniki embolizacji; ostra – przy małej średnicy naczynia tworzącego z...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy