Radiologia interwencyjna – tam, gdzie chirurgia staje się bezradna - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Radiologia interwencyjna – tam, gdzie chirurgia staje się bezradna

Możliwości terapeutyczne

Zabiegi wykonywane w pracowni radiologii interwencyjnej, przedstawiając w najbardziej uproszczony sposób, mają najczęściej za zadanie „poszerzyć lub udrożnić” albo „zamknąć” wybrane elementy poszczególnych układów organizmu. Do przeprowadzenia takich procedur konieczne jest użycie specjalistycznych materiałów, często przeznaczonych tylko do konkretnych zastosowań. Standardowe wyposażenie pracowni, wykorzystywane do szeregu zabiegów, stanowią różnego rodzaju dojścia naczyniowe, cewniki, prowadniki i inne jednorazowe materiały dostępne w bardzo różnych średnicach, długościach i krzywiznach.

Do trwałego poszerzania i udrażniania poszczególnych narządów najczęściej wykorzystywane są cewniki balonowe oraz szereg różnego rodzaju stentów.

Cewniki balonowe najczęściej służą do poszerzenia/rozerwania struktur, często o charakterze łącznotkankowym, zarówno wewnątrz naczyń krwionośnych, jak i w obrębie układu pokarmowego, oddechowego i moczowo-płciowego. Zabieg polega na rozprzężeniu w miejscu, które chcemy poszerzyć, balonu umieszczonego na zakończeniu cewnika. Do tego celu wykorzystywane są strzykawki wysokociśnieniowe z manometrem, które umożliwiają wypełnienie balonu z określonym ciśnieniem, niejednokrotnie osiągającym kilkanaście atmosfer. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu, balon pozostawia się rozprężony przez kilkanaście – kilkadziesiąt sekund w miejscu zwężenia lub też kilkukrotnie podczas jednego zabiegu sprężamy i rozprężamy balon. Niektóre z balonów powleczone są lekami antyproliferacyjnymi (DEB – Drug Eluting Ballons), które podczas zabiegu przenikają z jego ściany do poszerzanych tkanek, co ogranicza rozwój miejscowej reakcji zapalnej. Inne z kolei, tzw. balony tnące, na swojej powierzchni posiadają małe ostrza, umieszczone tam w celu skuteczniejszego uszkadzania tkanek silnie uwapnionych lub zwłókniałych.

Zabieg balonoplastyki najczęściej wykonywany jest do poszerzania naczyń krwionośnych – zarówno tętniczych, jak i żyln...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy