Przypadek stwierdzenia bakterii Sphingomonas paucimobilis u psa z atopowym zapaleniem skóry - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przypadek stwierdzenia bakterii Sphingomonas paucimobilis u psa z atopowym zapaleniem skóry

Choroby alergiczne są często występującymi schorzeniami u psów na całym świecie. Szacuje się, że około 10% populacji psów choruje na atopowe zapalenie skóry. Głównymi objawami klinicznymi są świąd i konsekwencje z nimi związane. Powstałe uszkodzenia skóry oraz jej zaburzona budowa sprzyjają infekcjom spowodowanym przez różne patogeny (Staphylococcus spp., Candida spp.).

W przebiegu atopowego zapalenia skóry liczebność gatunkowa bakterii jest dużo mniejsza w porównaniu do skóry psa zdrowego. Wiąże się to z metodyką zapobiegania chorobie (szampony, podawane leki itp.).

Opis przypadku

Opisany przypadek dotyczył psa, samca, w wieku 10 lat, rasy owczarek niemiecki, pies nie był kastrowany, utrzymywany był w podwarszawskiej wsi. Pies jest stale pod kontrolą autora artykułu.

W wieku około 2 lat u zwierzęcia zaczęły pojawiać się objawy atopowego zapalenia skóry. Początkowo występował świąd o umiarkowanym nasileniu. Zmiany skórne były obserwowane, ale nie tak nasilone, jak te, które zostały opisane w późniejszym wieku psa. Opisywany owczarek był utrzymywany jako pies stróżujący. Żywiony był karmą przygotowywaną w domu, m.in.: ryżem, mięsem, marchewką, sporadycznie dostawał wołowinę, ponieważ tylko po tego typu żywieniu nie pojawiały się objawy skórne (silny i przewlekle trwający świąd, z uszkadzaniem głębokim skóry). Pies miał wykonywane w młodości badania alergiczne, jak i badany był poziom IgE (uzyskano wyniki fałszywie dodatnie). Wyniki nie potwierdziły, na co jest uczulony lub co może być alergenem. Pobrano wymaz z rany na skórze psa w początkowym okresie trwania choroby. Posiew wykonany został w laboratorium weterynaryjnym.

Wyhodowano gatunek bakterii Sphingomonas paucimobilis. Grzybów nie stwierdzono. Po wykonaniu antybiogramu okazało się, że szczep wykazuje wrażliwość na takie antybiotyki, jak: amoksycylina i kwas klawulanowy, doksycylina, cefiroksym, linkomycyna. Zaś oporność wykazywał na colistynę, enrofloksacynę, gentamycynę, neomycynę.

Zmia...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy