Przykurcze mięśni u psów na przykładzie mięśnia podgrzebieniowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przykurcze mięśni u psów na przykładzie mięśnia podgrzebieniowego

Etiopatogeneza przykurczu mięśnia podgrzebieniowego

Dokładna przyczyna nie jest jeszcze znana. Wydaje się, że jest to choroba raczej pierwotna niż wtórna w stosunku do zaburzeń neurologicznych lub immunologicznych (6). Bezpośredni uraz tego mięśnia jest główną przyczyną jego zwłóknienia i przykurczu. Aczkolwiek niektórzy autorzy uważają, że uszkodzenie nerwu podłopadkowego np. przy złamaniu szyjki łopatki może przyczynić się do przykurczu mięśnia podgrzebieniowego (12).

Analiza histopatologiczna i immunohistochemiczna uszkodzonego mięśnia nie wykazała obecności zmian zwyrodnieniowych, lecz stwierdzono obecność komórek zapalnych i ognisk nekrotycznych włókien mięśniowych, co wskazuje na ostry proces zapalny (4). Natomiast inne badania histopatologiczne (13) wykazały obecność zmian charakterystycznych dla zwyrodnienia włókien mięśniowych oraz fibrozę, co wskazuje na przewlekły degeneracyjny proces, w przeciwieństwie do poprzednich badań. W każdym razie u źródła przykurczu leży nadmierne obciążenie mięśni podczas wysiłku doprowadzające do wewnętrznych mikrourazów i do zerwań włókien mięśniowych. Zapalenie, krwawienia, obrzęk są odpowiedzialne za wzrost ciśnienia między powięziami.

Taki stan, zwany zespołem ciasnoty międzypowięziowej (compartment syndrome), może prowadzić do zaburzeń unerwienia i ukrwienia skutkujących powstaniem martwicy niedokrwiennej mięśnia i w konsekwencji do jego przykurczu. Wykazano, że prawidłowe ciśnienie międzypowięziowe wynosi od -2 do +8 mmHg. Jeśli ciśnienie wzrośnie powyżej +30 mmHg i utrzyma się powyżej 8 godz., prowadzi to do martwicy mięśni (12). Zespół ciasnoty międzypowięziowej mięśnia podgrzebieniowego jest odpowiedzialny za jego przykurcz.

Rozpoznanie

Diagnoza opiera się na wywiadzie, na badaniu fizykalnym i na badaniu ultrasonograficznym. Badający powinien odróżnić kulawizny barku dotyczące bezpośrednio stawu ramiennego od kulawizn występujących wtórnie do chorób kończyn przednich lub w wyniku konfliktu biome...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy