Przewlekła niewydolność wątroby i trzustki u psów z perspektywy dietetyki weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przewlekła niewydolność wątroby i trzustki u psów z perspektywy dietetyki weterynaryjnej

Przewlekłe zapalenie wątroby

Nie ma badań wskazujących na to, aby była konieczność redukcji podaży białka u psów z chronicznym zapaleniem wątroby. Tak więc o ile pacjent nie wykazuje objawów zaburzeń przemiany białkowej, o tyle nie ma powodów, aby jego poziom obniżać. Zalecenie podaży białka wg ustawy UE w przypadku chronicznej niewydolności wątroby jest na poziomie umiarkowanym < 279 g/kg karmy pełnoporcjowej o wilgotności 12% z wyselekcjonowanych źródeł (czyli ok. < 30% białka w suchej masie).

Jako przykłady wyselekcjonowanych źródeł w ustawie wskazane są w oparciu o ich wysoką strawność (> 85%): białka mleczne (białko serwatkowe, kazeinowe, mleczne, twaróg), wybrane białka zwierzęce (jaja, drób) oraz białko roślinne (soja). Korzyści płynące z karmienia tymi źródłami białka są związane z optymalną kompozycją aminokwasową i wzajemnym stosunkiem pomiędzy rozgałęzionymi aminokwasami (BCAA) oraz aminokwasami aromatycznymi (AAA), a także brakiem porfiryn (np. białko hemowe z mięsa) i innych źródeł obciążającego pacjenta azotu.

Diety bogate w mięso (w szczególności czerwone) zawierają wysoką zawartość azotu, a także AAA, które są prekursorami do powstających neurotransmiterów wywołujących napady drgawkowe w ramach encefalopatii wątrobowej. Dlatego ich podaż w przypadku upośledzonej funkcji wątroby do metabolizowania białka powinna być marginalna, gdyż pogarsza stan pacjenta i przekłada się na jego gorsze wyniki leczenia, w tym wyższy poziom amoniaku we krwi.

W wyniku procesu fermentacji włókna rozpuszczalnego (frakcja nieoznaczona w ramach włókna surowego w karmie) bakterie w jelicie grubym produkują kwasy organiczne, które mają właściwości obniżające pH w jelicie, dzięki czemu amoniak zostaje zredukowany i uwięziony jako jon amonowy i wydalony z kałem.

W przypadku marskości wątroby rekomenduje się diety w oparciu o białko roślinne (np. soja), w porównaniu do diet opartych o klasyczne białko mięsne. Także dzięki korzystnemu działaniu włók...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2625 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.