Przewlekła niewydolność wątroby i trzustki u psów z perspektywy dietetyki weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przewlekła niewydolność wątroby i trzustki u psów z perspektywy dietetyki weterynaryjnej

Zalecane postępowanie dietetyczne

Przewlekłe zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki, które może mieć różny stopień nasilenia – ostry lub przewlekły, nie jest wystandaryzowane. W przypadku przypadłości ostrej, przebiegającej z nasilonymi objawami przeważnie mówi się o możliwości usunięcia i zaleczenia pacjenta. Tymczasem w przypadku przewlekłego zapalenia trzustki mówi się o stanie zapalnym pozostawiającym nieodwracalne zmiany histopatologiczne, takie jak zwłóknienia i atrofia, które mogą prowadzić do niewydolności wydzielniczej trzustki.

W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki wskutek niedoboru enzymów zewnątrzwydzielniczych może dochodzić do nietolerancji pokarmów. Także nadmierna podaż błonnika w diecie może prowadzić do zmniejszenia aktywności egzogennych enzymów trzustkowych. Wraz z zaburzeniami trawienia będą następować postępująca dyzbioza i zaburzenia wchłaniania, prowadzące do postępującego niedożywienia i chudnięcia.

Dlatego żywiąc pacjenta z zapaleniem trzustki, zawsze musimy wiedzieć dokładnie, ile podajemy białka oraz tłuszczu, gdyż to one działają pobudzająco wydzielniczo na cholecystokininę, co pobudza działalność sekrecyjną trzustki. Dlatego w większości podręczników jest enigmatyczna informacja, że stosowana dieta powinna zawierać umiarkowany poziom białka i niski lub bardzo niski poziom tłuszczu.

Jednak jak niski poziom tłuszczu ma dieta niskotłuszczowa?

Skład podany na opakowaniu na etykiecie analizy chemicznej podaje rozkład procentowy w porcji danej karmy. Dzięki temu możemy łatwo wyliczyć orientacyjną zawartość podawanych gramów białka lub tłuszczu w diecie (np. białko surowe = 10%, oznacza, że w 100 g danej karmy znajduje się 10 g białka).

Mając porcję jedzenia, którą podajemy, możemy sobie wyliczyć dokładnie i odnieść do zapotrzebowania naszego psa. Ponieważ jednak 1 g tłuszczu ma 2,5 raza wyższą kaloryczność, wartość w gramach nie pokaże nam udziału energii z tłuszczu w tej diecie. Dlatego do porównywania różny...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy