Przegląd chorób powakacyjnych u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przegląd chorób powakacyjnych u psów i kotów

Zmiany klimatyczne i ekologiczne, wraz ze wzrostem częstości podróżowania ludzi ze zwierzętami towarzyszącymi i przemieszczania tych zwierząt, mogą mieć wpływ na obecną sytuację epidemiologiczną chorób zakaźnych i inwazyjnych w Europie oraz pojawianie się nowych jednostek na terenach, które dotychczas nie były dla nich endemicznymi. Zawleczenie nowych chorób na tereny dotychczas od nich wolne związane jest ponadto z faktem napływu na te tereny zakażonych zwierząt lub samych czynników chorobotwórczych bądź ich wektorów, ewentualnie rezerwuarów, którymi w wielu przypadkach są zwierzęta dziko żyjące (1). Tego rodzaju poszerzenie obszarów endemicznych zostało stwierdzone w przypadku różnych chorób, takich jak: dirofilarioza, babeszjoza czy leiszmanioza.

Bardzo często okresem sprzyjającym zawleczeniu nowych jednostek chorobowych na tereny dotychczas od nich wolne jest okres wakacyjny i powakacyjny. Podróże właścicieli psów i kotów ze swoimi zwierzętami do najbardziej egzotycznych zakątków świata są czynnikiem narażającym zwierzęta na kontakt z patogenami dotychczas nieznanymi ich układowi immunologicznemu. Ich konsekwencją w wielu przypadkach jest wystąpienie u tych osobników choroby oraz jej zawleczenie na teren naszego kraju.

Ponieważ problem chorób powakacyjnych nie ogranicza się jedynie do zwierząt i ich właścicieli, lecz dotyczy także lekarzy weterynarii, którzy stają niejednokrotnie przed potężnym zadaniem rozpoznania danej jednostki chorobowej i jej odpowiedniego leczenia, celem niniejszego artykułu jest przedstawienie egzotycznych jednostek chorobowych o podłożu zakaźnym i pasożytniczym, które według rejestrów klinik weterynaryjnych stwierdzano u psów i kotów w okresie powakacyjnym.

Trypanosomatozy

Choroby pasożytnicze licznych gatunków kręgowców wywoływane przez pierwotniaki z rodzaju Trypanosoma (rząd Kinetoplastida). Na świecie opisano przypadki zarażeń psów i kotów wywołanych przez różne gatunki trypanosom (2). Na terenach endemicznego wystę...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy